Artykuły

Szczecin. Premiera "Bromby" w Filharmonii

Różowa Bromba wybrała się z długouchym poetą Fikandrem do wszechświata Gżdaczy. Okazało się, że to podróż w świat muzyki, bo Gżdaczom trzeba wytłumaczyć, co to są dźwięki, orkiestra, muzyka.

- Pomysł na Brombę pojawił się z jednej strony jako sentymentalne wspomnienie dzieciństwa i zupełnie jak na tamte czasy kosmicznych i intrygujących postaci, z drugiej ze względu na ponadczasowość i abstrakcyjność stworzonego świata, idealnie wpisującego się w nasze nieco zwariowane pomysły edukacyjne - tłumaczy pomysłodawczyni Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. - Fajne jest także odwołanie do nieco filozoficznej natury Bromby, która może nam w jeszcze inny sposób pomóc spojrzeć na świat muzyki i zrozumieć go. Nie bez znaczenia była także możliwość zaproszenia do współpracy wielkich artystów, którzy doskonale się rozumieją, pana Macieja Wojtyszko [ojciec Bromby] i pana Piotra Mossa [kompozytor]. Kolejny argument to wielka przestrzeń do zabawy i radości, jaką daje nam nowa historia ze znanymi postaciami, powstająca od podstaw po ostatnie słowo z udziałem pracowników filharmonii i w filharmonii.

W roli Bromby - Agata Kolasińska, kierownik Centrum Edukacji FS. Po raz pierwszy pracuje z zawodowym reżyserem - Adamem Wojtyszko, synem ojca Bromby. Po raz pierwszy też gra na scenie z zawodowymi aktorami. W roli Fikandra występuje Rafał Hajdukiewicz (Pleciuga), a Adam Kuzycz - Berezowski (Teatr Współczesny) to Pieczątkowiec. Naczelnikiem Gżdaczy jest Maria Dąbrowska (TW). Tych Gżdaczy jest jakaś czterdziestka, to uzdolnione małolaty w wieku 9-15 lat wybrane w castingu.

Scenografia - Michał Szyksznian, wizualizacje - Katarzyna Pawłowska. Choreografia - Krzysztof Lubka. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie gra pod batutą Bassema Akiki.

"Bromba i inni" to zbiór opowiadań, które napisał i zilustrował w połowie lat 70. reżyser Maciej Wojtyszko. W wywiadzie dla "Wyborczej" tłumaczył, że chciał oswajać dzieci z zadziwiającym fenomenem istnienia. Książka dziś należy do kanonu literatury dziecięcej. Bohaterów spopularyzował też film rysunkowy - "Tajemnica szyfru Marabuta".

Premiera w niedzielę (11 września) w filharmonii o godz. 17. Kolejne spektakle w poniedziałek o 10 i 12.30. Bilety wyprzedane.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji