Artykuły

Wrocław. Weekend w "Niedokończonym domu" na Świebodzkim

Trwa międzynarodowy projekt "Niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines". Na Dworcu Świebodzkim można za symboliczną złotówkę uczestniczyć w koncertach, wystawach, spotkaniach i spektaklach.

Od środy Dworzec Świebodzki zyskał nowe życie. Wszystko za sprawą projektu Stephana Strouxa, który opowiada o europejskiej tożsamości i ludzkiej godności. Reżyser wspólnie z wielkimi nazwiskami takimi, jak Olga Tokarczuk, Zbigniew Libera, Julia Marcell, Marek Raczkowski, próbuje przybliżyć widzom przyczyny i fakty związane z historiami ludzkich wędrówek i migracji. Jednocześnie przypomina, że każdy z nas jest uchodźcą i przybył tu skądś.

Co organizatorzy przygotowali dla widzów na piątek i sobotę? Od godziny 17:00 widzowie mogą oglądać wystawy karykatur, rysunki Raczkowskiego, fotografie, instalacje multimedialne oraz pokazy filmowe. Codziennie o 18:00 odbędzie się koncert, w którym na jednej scenie występują trzy największe religie europejskie - chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Publiczność wysłucha tradycyjnych pieśni chrześcijańskich i żydowskich oraz będzie miała okazję uczestniczyć w widowiskowym tańcu wirującego derwisza.

W piątek o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie z poetą Matthiasem Göritzem, znanym we Wrocławiu przede wszystkim ze swojego udziału w głośnym spektaklu "Transfer!" Jana Klaty we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Göritz przeczyta fragmenty sztuki oraz przyjrzy się współczesnemu ruchowi uchodźców, analizując historię wrocławskich migracji.

W sobotę o 19:00 odbędzie się długo wyczekiwany koncert Julii Marcell wraz z zespołem. Laureatka Paszportu Polityki zaprezentuje publiczności wybrane kompozycje z dotychczasowego dorobku, które wpisują się w tematykę przedsięwzięcia.

Każdego dnia podsumowaniem działań będzie multimedialne widowisko teatralne "Don't be so sure that you are legal", które rozpocznie się o 20:30. To ostatnia okazja by zobaczyć spektakl, ponieważ będzie on grany tylko do soboty 3 września. Przedstawienie porusza tematykę migracji ludzi w Europie. Za pomocą efektów pirotechnicznych, muzycznych, widowiskowych projekcji filmowych wyświetlanych na murach dworca autorzy snują uniwersalną opowieść o ludzkich wędrówkach. W spektaklu biorą udział aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu (Małgorzata Gorol, Adam Szczyszczaj, Marta Zięba), a także artyści związani na co dzień z Instytutem Grotowskiego (Ditte Berkeley, Matej Matejka, Agnieszka Ćwieląg).

Bilety kosztują symboliczną złotówkę i można je zakupić wyłącznie bezpośrednio przed wydarzeniem. Projekt potrwa do 10 września, jednak ze względu na targowisko odbywające się tradycyjnie co tydzień, w niedzielę i poniedziałek (4 i 5 września) wydarzenia nie odbywają się. Od wtorku 6.09 na Świebodzkim rozpoczną się kolejne wydarzenia w ramach projektu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji