Artykuły

Teatr

Warszawski Teatr Dramatyczny wystawił sztukę pt. "Wybrany" wg powieści węgierskiego pisarza współczesnego Gabora Thurzo zatytułowanej "Święty". Z pozoru rzecz dotyczy tylko Kościoła węgier­skiego, jego wewnętrznej problematyki w okre­sie ostatniej wojny. W istocie jednak powieść Thurzo traktuje o trwaniu pośmiertnym człowie­ka, tj. o tym, jak on istnieje w pamięci żywych. Jak jest przez nich oceniany i osądzony.

Spektakl nasuwa bodźce do przemyśleń, która wcale nie muszą się koncentrować na anegdo­cie powieści: rzecz - jak wspomniałem - do­tyczy oceny człowieka, uzmysławia nam. Jak wielo­aspektowe i zróżnicowane, zależnie od punktu wi­dzenia, może być widzenie jednej i tej samej rzeczywistości. Jak istotnym dramatem może być sam proces poznania, jak trudno, bez kompromi­sów, uzgodnić racje stanowisk. Pytamy, czy kom­promis jest zawsze klęską subiektywnie uczciwe­go zaangażowania? Dochodzimy do przekonania, że i tu odpowiedź nie może być ani kategoryczna, ani jednoznaczna.

Marek Walczewski w roli prałata: ogromne za­danie artystyczne, które angażuje najmocniejsze atuty tego Interesującego aktora - sztukę błyskot­liwego, pointowanego dialogu i dar retoryki. Jest to piękne osiągnięcie artysty prawdziwa satysfakcja dla widza-słuchacza. W innych rolach występują: Zygmunt Kęstowicz, Andrzej Szczepkowski, Marek Kondrat, Stanisław Wyszyński i inni. Reżyseria Janusza Zaorskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji