Artykuły

Sopot-Gdańsk. Sierpień melomana

Energa Sopot Classic, Festiwal Carillonowy, Mozartiana, Solidarity of Arts, Festiwal Goldbergowski oraz liczne cykle koncertowe przyprawią melomanów o zawrót głowy. To będzie intensywne zakończenie wakacji.

Festiwale

Melomani doskonale o tym wiedzą, a pozostałym przypominamy, że do końca wakacji trwają festiwale organowe w katedrze oliwskiej i bazylice Mariackiej. Energa Sopot Classic, który potrwa od 3 do 8 sierpnia, po raz kolejny kusi melomanów nie tylko gwiazdorską obsadą (Aleksandra Kurzak, Jan A. P. Kaczmarek) i ciekawym repertuarem (arie operowe, muzyka filmowa, Piazzola i Vivaldi), ale również niskimi cenami biletów.

Festiwal Solidarity of Arts rozpocznie się 13 sierpnia koncertem plenerowym Jimek+. Dzień później, 14 sierpnia, trzy orkiestry na trzech scenach zagrają koncert Kilar+, oddając hołd temu wielkiemu kompozytorowi. Z ideą festiwalu będzie bez wątpienia korespondował koncert "Solidarność Kultur - Kultura Solidarności", który odbędzie się 21 sierpnia w Filharmonii Bałtyckiej. Niewątpliwą atrakcją będzie koncert Kronos Quartetu, który odbędzie się 27 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności. Melomani cenią sobie ten kwartet przede wszystkim za genialne interpretacje muzyki współczesnej, rockowej, czy łączenie elementów kultur każdego zakątka świata. Pozostałych z pewnością urzekły genialne ścieżki dźwiękowe z jego udziałem, m. in. do filmów "Requiem dla snu", "Jak przetrwać zarazę" czy "Brudne wojny".

XI Mozartiana rozpoczną się 21 sierpnia koncertami kameralnymi w Domu Uphagena. Od środy 24 sierpnia przeniesiemy się do Paru Oliwskiego, który na te kilka dni w roku przemienia się w XVIII-wieczny Salzburg. W programie znajdziemy pokazy tańczącej fontanny, liczne koncerty, operę "La finta semplice", a w cyklu wieczornym nietuzinkowe interpretacje muzyki Mozarta (m. in. w wykonaniu najprawdziwszych Zulusów czy Urszuli Dudziak z zespołem).

Po zakończeniu festiwalu Mozartiana melomanom nie pozostanie wiele czasu na regenerację, ponieważ już 26 sierpnia rozpocznie się kolejna, 11. edycja Festiwalu Goldbergowskiego. Będzie to kolejna okazja, aby posłuchać muzyki, jaka rozbrzmiewała w Gdańsku przed kilkuset laty.

Cykle koncertowe

Miłośnicy wykonawstwa historycznego nie będą mieli w sierpniu powodów do narzekania. W sobotę 6 sierpnia o godz. 20.30 odbędzie się ostatni koncert z cyklu Cappella Angelica - Muzyka Aniołów Mariackich. W programie znajdą się XVIII-wieczne kantaty kantaty francuskie na sopran, instrumenty melodyczne i basso continuo oraz prawykonanie kompozycji "Zwiastunowie...(Completorium)" Emila Wojtackiego z udziałem kompozytora. Muzyki dawnej posłuchamy również podczas koncertów odbywających się w ramach cyklu Europa +/- 1700. A jeśli komuś będzie mało, może wybrać się na koncerty muzyki renesansowej w wykonaniu zespołu fletowego Bianco Fiore.

Na koncerty muzyki kameralnej zapraszają trójmiejskie kościoły - gdyński kościół św. Wawrzyńca oraz sopocki Kościół Zbawiciela, w którym do końca wakacji organizowane są Ewangelickie Poranki Muzyczne. Do 13 sierpnia potrwa natomiast kolejna edycja cyklu "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska".

W plenerze

Organizatorzy Jarmarku św. Dominika tradycyjnie zapraszają na Koncerty pod gwiazdami do altany melomana zobacz na mapie Gdańska. W sobotę na 6 sierpnia o godz. 20 na Targu Węglowym wystąpi, po raz kolejny na Jarmarku, Królewska Orkiestra Salonowa.

W każdy czwartek do 11 sierpnia od godz. 18 oraz w poniedziałek 8 sierpnia odbywają się niezwykłe koncerty zespołu trębaczy Tubicinatores Gedanenses z towarzyszeniem carillonów. Każdy koncert jest "wędrowny" - osoby słuchające z dołu przemieszczają się wraz z wykonawcami do kolejnych wież: kościoła św. Katarzyny, św. Jana oraz Ratusza Głównego Miasta. Na każdej z wież koncert trwa ok. 20 minut.

Na placu Heweliusza, w każdą sobotę o godz. 21.45 aż do września, carillon kościoła św. Katarzyny przygrywał będzie niezwykłemu pokazowi fontanny. Wcześniej jednak, w samo południe, warto odwiedzić Park Oliwski, gdzie przez całe lato w altanie muzykują goście Polskiego Chóru Kameralnego.

W dniach 4-7 sierpnia odbędzie się również Gdański Festiwal Carillonowy, którego gwiazdami będą w tym roku artyści lokalni. W ramach festiwalu będzie można m. in. posłuchać koncertów na carillonie kościoła św. Katarzyny zarówno w ogrodzie oo. Karmelitów, jak i z wnętrza wieży, obserwując carillonistów podczas gry.

Gdańscy carilloniści po raz kolejny pokażą, że dzwony kościelne nie służą wyłącznie do grania muzyki sakralnej. W piątek 5 sierpnia Monika Kaźmierczak zagra muzykę filmową i taneczną, w sobotę Anna Kasprzycka - utwory popularne i klasyczne, a w niedzielę Wojciech Lauer wykona muzykę... z gier komputerowych - aranżacje przygotował specjalnie na ten koncert. Wszyscy wykonawcy spotkają się natomiast na koncercie finałowym w niedzielę 7 sierpnia o godz. 17 - program jest na razie owiany tajemnicą.

O tym, że gdańskie carillony grają każdy rodzaj muzyki z równie znakomitym skutkiem, przekonamy się również w niedzielę 14 sierpnia o godz. 20 na Targu Węglowym, gdzie zaparkuje carillon mobilny. Tym razem dzwony zagrają funky , a akompaniować im będą znakomici trójmiejscy muzycy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji