Artykuły

Wrocław. Taniec ponad podziałami

Trwa nabór chętnych do udział w projekcie "protoCIAŁO" - cyklu warsztatów tanecznych, których celem jest zatarcie granic między tancerzami pełno- i niepełnosprawnymi. Niezwykłe ruchowe przedsięwzięcie realizowane będzie przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław. Zgłoszenia do końca sierpnia.

Projekt "protoCIAŁO"' to działanie taneczne celebrujące indywidualność, włączające w twórcze działanie tancerzy pełnosprawnych oraz osoby o ograniczonej mobilności, niewidomych i słabowidzących, a także seniorów. Zajęcia skoncentrowane będą na technice Contact Improvisation - spontanicznej formie tańca współczesnego, wykorzystującej ruch autentyczny i praktyki somatyczne. Contact Improvisation nie narzuca kroków, ale skłania do otwarcia się na drugiego człowieka. Uczestnicy wezmą udział w dwutygodniowych zajęciach ruchowych, podczas których przygotowany zostanie finał działań - taneczne spektakle, które zaprezentowane zostaną przed publicznością. Każdy z tancerzy - czy to profesjonalnych, czy też niezawodowych - będzie miał taki sam wpływ na ostateczny kształt spektaklu. Metody wykorzystywane podczas warsztatów będą dostosowane do zainteresowań i możliwości uczestników, a zajęcia będą dla nich okazją do wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie. Choreografką warsztatów będzie Paulina Święcańska,

Paulina Święcańska o Contact Improvisation: https://www.youtube.com/watch?v=uaoJHR4ozHg

W jaki sposób projekt taki jak "protoCIAŁO" trafił do programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław? Zainspirowały go dwie tendencje, które wpłynąć mogą na to, jak sami siebie postrzegać będziemy w przyszłości: byciu "lepszym" człowiekiem i byciu człowiekiem "bardziej". Pierwsza przewiduje, że dzięki rozwojowi technologii za kilkanaście lat wyzwolimy się od ograniczeń ciała. Egzoszkielety, bioniczne protezy, elektroniczna skóra odczuwająca dotyk dzięki sensorom - wizja cyborgicznego organizmu tysiącom osób nie tylko daje nadzieję na odzyskanie utraconej sprawności, ale składa też obietnicę "superzdolności", bo przecież elektroniczne substytuty naturalnych organów będą mogły biec szybciej, skakać wyżej, sięgać dalej. Alternatywny trend nawołuje nas do bycia bardziej ludzkimi: do samoakceptacji, pielęgnowania różnorodności, pozwalania sobie na niedoskonałości. Każdy - widzący i niewidomy, słyszący i głuchy, pełnosprawny i poruszający się na wózku, młodszy i starszy - ma prawo celebrować cechy, które go wyróżniają, które świadczą o jego wyjątkowości.

Wszystkich zainteresowanym udziału w warsztatach, w wyniku których powstaną trzy performansy składające się na "protoCIAŁO", zapraszamy do kontaktu mailowego (miasto.przyszlosci@wroclaw2016.pl) lub telefoniczne (503 405 849). Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na stronach programu Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław na Facebooku i Instagramie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji