Artykuły

Ze śmiercią jej do twarzy

Dziś wrocławska Scena na Świebodzkim stanie się miejscem czekania na egzekucję. Bohaterką wieczoru jest XVI-wieczna szkocka królowa Maria Stuart

Historia zna ją jako fanatyczną katoliczkę walczącą z protestantami, pretendentkę do tronu Anglii, przeciwko której buntowali się poddani. Więziona przez 19 lat, została stracona.

Jest bohaterką sztuki "Mary Stuart" niemieckiego dramaturga Wolfganga {#au#1693}Hildesheimera{/#}. Autorką nowego przekładu sztuki (po raz pierwszy 30 lat temu przetłumaczyła ją Barbara Swinarska, żona Konrada Swinarskiego), zamówionego - by tekst odświeżyć - przez Teatr Polski, jest Dorota Sajewska, młoda warszawska tłumaczka.

Spektakl według sztuki Hildesheimera reżyseruje Remigiusz Brzyk, młody, ale już znany i doceniony reżyser, laureat "Lauru Konrada" sprzed dwóch lat za spektakl {#re#12504}"Czarownice z Salem"{/#} na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach.

Autorem scenografii jest Mikołaj Malesza (współtwórca Towarzystwa Wierszalin), kostiumów Elżbieta Wójtowicz-Gularowska, muzyki Jacek Grudzień.

Królową Marię zagra Halina Skoczyńska, wrocławianom znana m.in. ze znakomitych ról w obu "Płatonowach", Heleny w "Wujaszku Wani" w reż. Jerzego Jarockiego, Blanche w "Graczu" w reż. Jacka Bunscha, Raniewskiej w "Wiśniowym sadzie" w reż. Pawła Miśkiewicza (za tę rolę została uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza), Margarety w .Jesieni i zimie" w reż. Piotra Tomaszuka (w Teatrze Współczesnym).

- Podstawowym tematem tej historii jest śmierć, dwie ostatnie godziny życia szkockiej królowej - mówi Remigiusz Brzyk. - Mary, wczoraj skazująca w imię Boga, dziś w imię Boga umiera. Umiera za wiarę. Katoliczka została skazana przez protestantów. To wywołuje burzę. Za murami zamku-więzienia szaleje zabijanie w imię wiary - opowiada.

Oprócz dramatycznej historii Mary Stuart ciekawa jest historia jej dworu. - To niewolnicy królowej, dla których jej śmierć to szansa na odzyskanie wolności. A z drugiej strony przeszywa ich paniczny lęk. Nie wiedzą, co mają zrobić z tą wolnością. Dociera do nich, że bez tej "suki", w nowej rzeczywistości są skazani wyłącznie na siebie - tłumaczy reżyser.

Obok Haliny Skoczyńskiej wystąpią m.in.: Jolanta Zalewska i Katarzyna Strączek (pokojówki), Krzysztof Dracz (Raoul, lekarz), Henryk Niebudek (Symmons, aptekarz), Tadeusz Szymków, Marcin Tyrol, Bogusław Danielewski (służący), Miłogost Reczek (Andrew, sekretarz i podkomorzy), Zygmunt Bielawski (Kat), Krzysztof Dziób (Pomocnik Kata).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji