Artykuły

Teatr. Każdy może zostać aktorem

Warsztaty teatralne są już tradycją częstochowskiego Teatru im. Mickiewicza. W tym roku teatr od kulis poznawali już młodzież i dorośli, teraz pora na najmłodszych uczestników.

W połowie czerwca warsztaty dla dorosłych poprowadził reżyser Andrzej Bartnikowski. Poprowadził autorskie zajęcia zatytułowane „Ciało. Przestrzeń. Ruch". Tuż po zakończeniu roku szkolnego rozpoczęły się warsztaty dla młodzieży. Ponad 30-osobową grupę w wieku 12-19 lat podzielono dwie grupy. Zajęcia prowadzili Bartosz Kopeć, Bazyli Ogiński, Robert Rutkowski, Maciej Półtorak i Marta Honzatko.

— Bartosz Kopeć od lat prowadzi warsztaty, Bazyli Ogiński był z nami po raz czwarty, dla pozostałych jest to nowość. Robert Rutkowski prowadził je wprawdzie kiedyś, ale było to bardzo dawno temu. Maciej Półtorak i Marta Honzatko zadebiutowali w tej roli — tłumaczy Ewa Oleś, koordynatorka warsztatów.

Finał młodzieżowych zajęć odbył się 29 czerwca. Z tej okazji wspólne zajęcia dla obu grup poprowadziło właśnie aktorskie małżeństwo, które tworzą Półtorak i Honzatko. W trakcie powstały filmowe pozdrowienie dla widzów i pracowników Teatru im. Mickiewicza. Młodzi aktorzy pozdrawali kolejno panie kasjerki, bileterki, garderobiane, pana portiera czy strażaka. — Uśmiechnijcie się, wyobraźcie sobie, że walczycie o Hollywood, że macie szansę zagrać u Polańskiego — zachęcał Maciej Półtorak.

Część młodych entuzjastów uczestniczyła w zajęciach po raz kolejny, inni spróbowali swoich sił po raz pierwszy. W tej drugiej grupie znalazły się m.in. siostry Karolina i Paulina Kubas.

— Informację znalazłam na Facebooku. Namówiłam siostrę. Wydawało mi się, że będzie to ciekawe urozmaicenie, a przy tym okazja, by nabrać pewności siebie - tłumaczy 17-letnia Karolina.

— Najbardziej podobały się nam zajęcia z improwizacji, które poprowadził pan Półtorak — zapewniała 14-letnia Paulina.

Gdy młodzież kończyła teatralną przygodę, dzieci dopiero ją zaczynały.

— Na organizację warsztatów dla dzieci decydujemy się co dwa, trzy lata. To najbardziej wymagający uczestnicy, żeby skupić ich uwagę przez cztery czy pięć godzin trzeba niemal stanąć na głowie. Stawiamy na różnorodne zajęcia, które łączą to, co kojarzy się lub powinno kojarzyć się z teatrem. Nowością jest „Pracownia plakatu", w ramach której dzieci będą tworzyły plakaty i afisze teatralne do wybranych bajek — dodaje Oleś.

Zajęcia z pozawerbalnych środków ekspresji i dykcji poprowadzi Agnieszka Łopacka, Bartosz Kopeć przedstawi elementarne zadania aktorskie, Piotr Dłubak poprowadzi zajęcia fotograficzne, a Bazyli Ogiński te dotyczące ruchu scenicznego i choreografii. W programie znajdzie się także zwiedzanie teatru. Dzieci będą „rządziły" w gmachu przy ul. Kilińskiego do 3 lipca.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji