Artykuły

Warszawa. Druga odsłona projektu MikroTeatr

Na zakończenie sezonu, 2 i 3 lipca, o godz. 19.00 Komuna// Warszawa zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Mikro Teatr".

Tym razem rezultat ćwiczeń z samoograniczenia, czyli trzy 16-minutowe mikroprzedstawienia zaprezentują: Michał Borczuch, Justyna Sobczyk i Weronika Szczawińska.

Michał Borczuch:

Kiedy myślę o formule Mikro Teatru, to myślę: gdzie kończy się teatr a zaczyna performance? Gdzie teatr zamienia się w akcję? Gdzie teatr zamienia się w instalację? Czy ramy czasowe są w ogóle potrzebne do opowiedzenia historii? Czy historia jest w ogóle potrzebna teatrowi? Czy teatrowi jest w ogóle potrzebny czas, widz i reżyser? 16 pustych minut interesuje i przeraża mnie najbardziej.

Justyna Sobczyk:

Zaczynając pracę nad spektaklem, nigdy nie myślisz tak precyzyjnie o czasie, w którym masz się zmieścić. Rozciągasz go tak, żeby zmieścić w nim, to co masz, co chcesz. Ty decydujesz. Jeśli jest za dużo, to wyrzucasz jak śmieci.

16 minut powoduje, że już na wstępie myślisz inaczej. Przypomina mi się pytanie, które zadawaliśmy sobie w dzieciństwie. A co byś zrobiła, gdybyś się dowiedziała, że zostaje tobie 1 dzień życia?

Ta informacja może cię sparaliżować ze strachu, ale może też spowodować, że będziesz ten dzień celebrować jak żaden inny do tej pory.

Weronika Szczawińska:

Pomysł na mikroteatr zalet ma bez liku: nie od dziś wiadomo, że w przewrotnym narzeczu sztuki "ograniczenie" może znaczyć tyle, co "swoboda" i "wena". Osobiście sądzę też, że w teatrze "krócej" to synonim "lepiej" i cieszę się, że na dnie mikroteatralnej formuły czai się Georges Perec. Nie wszystkie reguły-restrykcje uważam jednak za udane - do niektórych polski teatr przyzwyczaja swoich twórców aż nadto.

Bilety:

25 zł normalany

15 zł ulgowy

CYKL MIKRO TEATR

- "Mikro Teatr" to ćwiczenia z samoograniczenia - mówi kurator przedsięwzięcia, Tomasz Plata. Na zaproszenie Komuny// Warszawa kilkunastu uznanych twórców polskiego teatru przygotuje przedstawienia, które podporządkują się paru precyzyjnie określonym warunkom.

Spektakl "Mikro Teatru" nie może trwać dłużej niż 16 minut, zespół wykonawców może składać się z zaledwie czterech osób, do dyspozycji artystów są dwa mikrofony, kilka reflektorów, jeden rzutnik wideo, jedna niewielka walizka rekwizytów. Nie ma ograniczeń dotyczących tematyki. Jeden wieczór "Mikro Teatru" to trzy różne spektakle. Na cykl w 2016 roku składają się cztery premierowe wieczory. W sumie: 12 mikro przedstawień. Pierwsze pokazy miały miejsce w kwietniu i spotkały się z bardzo gorącą reakcją publiczności i dobrym przyjęciem przez krytyków.

PROGRAM CYKLU MIKRO TEATR

16-17 kwietnia, g. 19:00:

Paweł Łysak, Anna Smolar, Komuna// Warszawa

2-3 lipca, g. 19:00:

Michał Borczuch, Justyna Sobczyk, Weronika Szczawińska

8-9 października, g. 19:00:

Romuald Krężel, Iga Gańczarczyk, Marcin Liber

12-13 listopada, g. 19:00:

Grzegorz Jarzyna, Wojtek Ziemilski, Anna Karasińska

Komuna// Warszawa

Teatr niezależny, eksperymentujący w dziedzinie teatru, tańca i sztuk wizualnych i muzyki, a także miejsce produkcji i prezentacji najciekawszych współczesnych zjawisk performatywnych i interdyscyplinarnych w kulturze, sytuujących się obok głównego obiegu.

Projekt dofinansowany przez Urząd m.st. Warszawy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji