Artykuły

Wrocław. Znani aktorzy czytali współczesną prozę europejską

Współczesna proza europejska czytana przez znanych polskich aktorów to główne wydarzenie Europejskiej Nocy Literatury, która odbyła się w niedzielne popołudnie i wieczór we Wrocławiu. Tym razem przestrzenią literackich czytań były plenery i zabytki Wielkiej Wyspy.

Pierwsza tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury odbyła się 23 kwietnia. Wrocław wówczas objął tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. W tym roku, wyjątkowo, impreza będzie mia dwie odsłony. - Po sukcesie frekwencyjnym kwietniowej edycji na życzenie wrocławian zdecydowaliśmy się na przygotowanie dogrywki tej imprezy" - mówił wcześniej Ireneusz Grin, kurator odpowiedzialny za literaturę w programie ESK 2016. Kurator dodał, że jednym z priorytetów programu literackiego Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury jest "nauczenie czytania na nowo". "Niewiele działań spełnia to zadanie tak dobrze, jak głośna lektura - dodał Grin.

Europejska Noc Literatury odbywa się we Wrocławiu od 2010 r. Stolica Dolnego Śląska jest jedynym miastem w Polsce, które bierze udział w tym europejskim projekcie. Uczestniczą w nim również m.in. Brno, Dublin czy Praga. Imprezy w tych miastach odbywają się w różnych terminach. Ideą przedsięwzięcia jest wieczorne czytanie literatury dla publiczności w przestrzeni miejskiej przez znanych aktorów i literatów.

Tym razem przestrzenią literackich czytań były plenery i zabytki Wielkiej Wyspy - Park Szczytnicki, przedszkole WUWY i Pergola przy Hali Stulecia. Współczesną prozę europejską będą czytać m.in. Małgorzata Foremniak, Mirosław Baka, Katarzyna Figura, Robert Więckiewicz oraz duet Krystyna Janda i Maciej Stuhr.

Aktorzy przeczytali fragmenty dziewięciu, w większości współczesnych powieści europejskich. Były to m.in. dzienniki noblisty Imre Kertesza, "Felix Austria" Sofii Andruchowycz oraz "Uczeń architekta" Elif Shafak. Miłośnicy literatury mieli również okazję wysłuchać framgentów dwóch powieści autorów spoza Europy. To "Niedzielę, 4 stycznia" Haitańczyka Lyonela Trouillota, oraz najnowszą powieść Dawida Grosmana "Wchodzi koń do baru".

W kwietniowej edycji Europejskiej Nocy Literatury wzięło udział 13 tys. osób. Tak duża frekwencja skłoniła organizatorów do przygotowania części czytań w plenerze, nie zaś jak w kwietniu w zamkniętych przestrzeniach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji