Artykuły

Białystok. Radni chcą, by Eugeniusz Bodo miał ulicę w mieście

Grupa białostockich radnych chce, by jednej z ulic w mieście nadać imię przedwojennego aktora Eugeniusza Bodo. Łączyłaby się z ulicą, której ma patronować, związana z Białymstokiem, aktorka Nora Ney.

Chodzi o obecną ulicę Stary Rynek, położoną na osiedlu Bojary - jednej z najstarszych dzielnic Białegostoku. Teraz jest podzielona na trzy części, przecinane innymi ulicami.

Jeden z jej fragmentów ma nosić imię Nory Ney. Pod inicjatywą uchwałodawczą w tej sprawie podpisało się blisko 1,5 tys. mieszkańców. Wniosek trafił już do biura Rady Miasta i jest sprawdzany pod względem formalnym.

Teraz grupa radnych chce, by kolejny fragment Starego Rynku został nazwany imieniem Eugeniusza Bodo. W czwartek projekt uchwały w tej sprawie został złożony w biurze Rady Miasta.

Radny z klubu PiS i autor pomysłu Konrad Zieleniecki przyznał, że zainspirował go pomysł z Norą Ney jako patronką innej części tej ulicy. W jego ocenie, ulica Bodo będzie "komponować się" z ulicą Ney, bo - jak argumentował - aktorzy występowali wspólnie na scenie i w filmach.

Radny mówił też, że Bodo ma "pewne związki z Białymstokiem"; według jego słów, miał tu występować kilka razy.

W uzasadnieniu do projektu uchwały zwrócono też uwagę na konieczność uporządkowania nazewnictwa podzielonego na części Starego Rynku, bo obecny stan utrudnia pracę służb porządkowych i ratowniczych. Jak podkreślono po zmianie nazwy ulicy na Eugeniusza Bodo mieszkańcy nie poniosą kosztu zmian adresów w dokumentach, np. dowodach rejestracyjnych samochodów.

Eugeniusz Bodo, czyli Bogdan Eugene Junod urodził się 28 grudnia 1899 roku, jako miejsce urodzenia podawane są Łódź lub Genewa. W filmie po raz pierwszy pojawił się w 1925 r. w "Rywalach" w reż. Henryka Szaro. W "Piętrze wyżej" (1937) zaśpiewał popularną do dziś piosenkę "Umówiłem się z nią na dziewiątą", rok później w "Pawle i Gawle" razem z Adolfem Dymszą - "Ach, śpij kochanie".

Po wybuchu wojny Bodo wyjechał do Lwowa. W 1941 r. został aresztowany przez NKWD i pod zarzutem szpiegostwa przetrzymywany był w moskiewskim więzieniu, co doprowadziło do jego skrajnego wyniszczenia. Bodo zmarł 7 października 1943 r. podczas transportu do łagru na terenie ZSRR.

Jolanta Szczygieł, historyczka i dyrektorka Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku powiedziała PAP, że Bodo występował w tym mieście, ale "większych związków z tym miastem nie miał". "Był gwiazdą i tak jak inne gwiazdy przyjeżdżał i występował" - mówiła. Dodała, że Bodo z Norą Ney łączył krótki epizod miłosny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji