Artykuły

900 stacji Metrem

Dzisiaj w Teatrze Dramatycznym po raz 900. zostanie wystawio­ny musical "Metro". Tylko na Broad­wayu i West End musicale grywane są po tylekroć. .

"Metro" odniosło bezprecedensowy w historii polskiego musicalu sukces. W Teatrze Dramatycznym, Minskoff Theatre na nowojorskim Broadwayu, we wszystkich polskich halach sportowych, największych amfiteatrach i teatrach spektakl obejrzało ponad milion widzów.

"Metro" zawsze grano przy pełnej wi­downi. Nie brak fanek, które spektakl widziały po kilkaset razy.

Gdy "Metro" wystawiono przed dwo­ma laty w koszalińskim amfiteatrze, wysłuchało i obejrzało je 9 tys. osób, a następnego wieczoru jeszcze 7 tys. W poznańskiej Arenie, jednej z największych hal w Polsce, "Metro" dało pięć spektakli. Fragmenty musicalu pokazy­wane były dla ponad 50 tysięcy widzów w ramach monarowskiego koncertu na Stadionie Dziesięciolecia.

W Warszawie grano "Metro" nawet 34 razy w miesiącu.

Przez "Metro" przewinęło się wiele popularnych postaci - Cezary Pazura, Bogusław Linda, Katarzyna Skrzynec­ka, do dzisiaj grają w nim Olaf Lubaszenko i Mariusz Czajka. Musical wy­kreował też własne gwiazdy - Kasię Groniec, Edytę Górniak, Magdę Wój­cik, Roberta Janowskiego. Sława powo­li zaczyna spływać na Monikę Ambro­ziak i Beatę Wyrąbkiewicz.

Gdy muzyka "Metra" rozbrzmiewała jeszcze "na żywo" (dzisiaj tańczy i śpie­wa się z półplaybackiem), w orkiestrze grali artyści znani na polskiej jazzowej i rockowej scenie, m.in.: Mateusz Pospieszalski, Wojtek Staroniewicz, Mi­rosław "Carlos" Kaczmarczyk, Alek Korecki, Wojciech Ruciński, Radosław Maciński, Mariusz "Fazi" Mielczarek, Michał Dąbrówka.

Muzyka autorstwa Janusza Stokłosy została nominowana do prestiżowej Antoinette Peny Awards, popularnej na­grody Tony, czyli teatralnego Oscara. Jak twierdzi Mark Sherman (muzyk z Nowego Jorku, grał w "Metrze", jak i z plejadą gwiazd amerykańskiego jazzu), "Metro" nie dostało tej nagrody tylko dlatego, że nie było akurat wystawiane, a dzieło musi być "na afiszu", gdy ogłaszany jest werdykt jury.

Dzisiaj "Metro" grywane jest tam cztery, pięć razy w miesiącu. Nadal zna­komicie sprzedają się płyty i kasety z musicalową muzyką.

Dzisiaj "Metro" zostanie pokazane dwa razy. O godz. 16 wystąpią m.in.: Janusz Józefowicz, Beata Wyrąbkie­wicz, Mariusz Czajka i Olaf Lubaszenko. W 900. spektaklu o 19.30 - Janusz Józefowicz, Katarzyna Groniec, Olaf Lubaszenko i Mariusz Czajka.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji