Artykuły

Warszawa. Premiera "Roberta Robura" w TR Warszawa

10 czerwca w TR Warszawa odbędzie się premiera spektaklu "Robert Robur" wg ostatniej, niedokończonej powieści Mirosława Nahacza "Niezwykłe przygody Roberta Robura", w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.

Seria tajemniczych zgonów wstrząsa światem nowych mediów. Zagadkę próbuje rozwikłać inspektor Mirosław Kryzys ze Świetlnej Policji. Tropy prowadzą do Roberta Robura, młodego scenarzysty. Tymczasem w Mieście Światła narasta rebelia. Członkowie sekty tajemniczego Mistrza chcą obalić dyktaturę Urzędu Energii. Kto stoi za tajemniczymi zbrodniami? Czy ciemność wygra ze światłem? Kto pisze serial "Wściekłość i wrzask"?

Ostatnia, niedokończona powieść Mirosława Nahacza (1984-2007) rozgrywa się w przyszłości, w której fikcja kreowana przez media wyparła całkowicie rzeczywistość. Sensacyjna akcja łączy się z wizją społeczeństwa, które odurzone medialnymi przekazami, staje się bezwolne i podatne na manipulacje władzy. Spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego przenosi dystopijną powieść Nahacza do współczesnego świata cyfrowych mediów i wirtualnej rzeczywistości. To, co dekadę temu wydawało się czystą fantazją, dziś staje się realnością. Wszechobecna inwigilacja i kontrola w sieci, internetowe gwiazdy, które zapalają się równie szybko, jak gasną, koncerny manipulujące informacjami i hakerzy, którzy wykradają im dane - żyjemy w przyszłości, którą wymyślili pisarze. Dzięki technologii virtual reality powstają cyfrowe światy tak realne, że można je pomylić z rzeczywistością. W jaki sposób ten nowy, wspaniały świat wpływa na człowieka i jego relacje z innymi? Jak połączyć dwie strony pękniętej rzeczywistości?

***

Krzysztof Garbaczewski (1983) - reżyser teatralny, jedno z najgorętszych nazwisk polskiego teatru. Absolwent krakowskiej PWST. Do jego najgłośniejszych realizacji należą: "Opętani" wg Witolda Gombrowicza (2009, Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu), "Odyseja" Homera (2009, Teatr im. Kochanowskiego w Opolu), "Życie seksualne dzikich" wg Bronisława Malinowskiego (2011, Nowy Teatr w Warszawie), "Balladyna" (2012, Teatr Polski w Poznaniu), "Poczet królów polskich" (2013, Stary Teatr w Krakowie), "Kamienne niebo zamiast gwiazd" (2013, Muzeum Powstania Warszawskiego), "Kronos" wg Gombrowicza (2013, Teatr Polski we Wrocławiu) oraz dwie ostatnie realizacje Shakespeare'a "Burza" (2015, Teatr Polski we Wrocławiu) i "Hamlet" (2015, Stary Teatr w Krakowie).

Mirosław Nahacz (1984-2007) - jeden z najzdolniejszych pisarzy swojego pokolenia, za życia opublikował trzy bardzo dobrze przyjęte powieści: "Osiem cztery" (2003), "Bombel" (2004), "Bocian i Lola" (2005), po jego śmierci ukazała się czwarta, ostatnia: "Niezwykłe przygody Roberta Robura" (2009). Pochodził z Beskidu Niskiego, urodził się w Gorlicach. W debiucie pomogli mu Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman z wydawnictwa "Czarne". Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, współpracował z miesięcznikiem "Lampa". Był jednym z autorów scenariusza serialu "Egzamin z życia", emitowanego przez TVP 2.

24 lipca 2007 został znaleziony martwy w piwnicy warszawskiego domu, w którym wynajmował mieszkanie. Kilka dni wcześniej popełnił samobójstwo. Został pochowany w kaplicy prawosławnej w Leszczynach koło Gorlic.

"Rzeczywistość nabrała ochoty na wypowiedź i w tym celu wybrała sobie Nahacza, a on zgodził się jej wysłuchać i zapisać - pisał o nim Andrzej Stasiuk. - Tak, Szanowne Panie i Panowie, Mirosław Nahacz jest wybrańcem. Tutaj mam absolutną pewność."

7 czerwca, godz. 20.00 (pokaz przedpremierowy)

8 czerwca, godz. 20.00 (pokaz przedpremierowy)

9 czerwca, godz. 20.00 (pokaz przedpremierowy)

10 czerwca, godz. 20.00 (premiera)

11 czerwca, godz. 20.00

12 czerwca, godz. 20.00 - (premiera studencka i spotkanie z twórcami)

kolejne pokazy: 13, 14, 15, 16, 17, 18 września, godz.19.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji