Artykuły

Poznań. Premiera na otwarcie IX Spotkań "Bliscy Nieznajomi"

Premiera spektaklu Teatru Polskiego w Poznaniu pt. "Drugi spektakl" w reż. Anny Karasińskiej zainauguruje tegoroczną edycję Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi". 9. edycja wydarzenia pod hasłem "Wspólnota" potrwa od piątku do 29 maja.

Sztuka stworzona przez Annę Karasińską będzie opowiadała nie tylko o teatralnej rzeczywistości, ale i o samej publiczności. Jak podkreśliła reżyserka, inspiracją był dla niej Poznań, i to w jaki sposób to miasto wpłynęło na artystkę.

- Przyjechałam do Poznania i chciałam się zorientować, jaka sytuacja tutaj domaga się tego, aby o niej opowiedzieć. To było bardzo trudne, miałam poczucie, że się wyślizguję z tego miasta, że nie udaje mi się, że w ogóle jestem przybyszem z innej planety, posługuję się zupełnie innymi kategoriami i mam zupełnie inną definicję rzeczywistości, niż ta, która tutaj obowiązuje - powiedziała.

- Dla mnie w Poznaniu jest bardzo dużo kontroli; mówię tu o pewnym porządku, pewnej świadomości, czyli wszystkim tym, co powoduje, że rzeczy są w rozmaitych porządkach i wszystkiemu jest nadany sens. Jest bardzo mało tego, co się wydarza gdzieś właśnie bez kontroli. Wydaje mi się, że to jest bardzo złe dla sztuki. Że sztuka jest tam, gdzie oddajemy kontrolę - zaznaczyła Karasińska.

Jak dodała, ostatecznie kluczem do stworzenia spektaklu stał się dla niej kontakt i konfrontacja z samym Teatrem Polskim i w ogóle teatrem w Poznaniu. - Możliwość kontaktu między widzami i aktorami, możliwości oddziaływania teatru i to od czego zależy, czy teatr może działać w danym miejscu, czy społeczności - mówiła.

Reżyserka nie chciała zdradzać szczegółów przedstawienia, mówiąc, że element zaskoczenia "też jest w teatrze potrzebny".

Aktor Wojciech Kalwat, który wystąpi w przedstawieniu powiedział, że praca nad spektaklem była wymagająca i z goła inna niż przy realizacji "tradycyjnych przedstawień".

- Pracuje się bardzo ciężko. Ania w pewnym momencie uświadomiła nam, że czas zerwać z rutyną i czas popatrzeć w siebie, poszukać w sobie i umieć to przekazać w sposób delikatny; nie za mocny, nie za ostry, nie groteskowy - powiedział.

- Ania cały czas pomaga nam odnaleźć siebie, nawet nie w nowej wersji, tylko w przypomnieniu tego, czego kiedyś się uczyliśmy, tego "unikanego" rzemiosła. Bo tak to też sobie tłumaczę - żeby sprostać temu, co Ania nam proponuje trzeba mieć olbrzymie rzemiosło. Jeśli się je posiada to można zrobić cuda - i te cuda powoli się zdarzają - zaznaczył.

W sztuce wystąpią także m.in. Agnieszka Findysz, Małgorzata Peczyńska, Mariusz Adamski, Katarzyna Węglicka i Wiesław Zanowicz.

Premiera "Drugiego spektaklu" w piątkowy wieczór w Teatrze Polskim będzie jednocześnie inauguracją tegorocznych Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi". 9. edycja wydarzenia będzie się odbywała pod hasłem "Wspólnota" i zostanie podzielona na trzy bloki - wspólnotę: teatr, wspólnotę: miejsca i wspólnotę: kobiet.

W ramach pierwszego bloku na poznańskiej scenie pokazana zostanie również "Wycinka Holzfallen" w reż. Krystiana Lupy, nazywanego mistrzem polskiej reżyserii, oraz spektakl Anny Smolar - "Aktorzy Żydowscy". Zaprezentowana zostanie także instalacja "Post-Apocalypsis" kuratorowana przez Agnieszkę Jelewską.

W kolejnym bloku - wspólnocie miejsca, publiczność zobaczy m.in. "Swarkę" w reż. Katarzyny Szyngiery z Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zaprezentowane zostaną także dwa spektakle, które powstały jako kontynuacja projektu "Wielkopolska: rewolucje". Jednym z nich będzie "Dekalog - folwarczne imaginarium" w reż. i chor. Mikołaja Mikołajczyka. Drugim - "Zostań, zostań" w reż. Michała Borczucha z udziałem dzieci z domu dziecka w Szamocinie.

W ramach wspólnoty: kobiety, swoje projekty zrealizują poznańskie kuratorki, artystki, animatorki i aktywistki - Joanna Stankiewicz, Ewa Łowżył i Agata Kiedrowicz.

Jak podkreśliła dyrektor artystyczna festiwalu Agata Siwiak, projekty będą okazją m.in. do konfrontacji ze zmysłami traktowanymi w sztuce elitarnej pobłażliwie, jak gotowanie, kuchnia, wyszywanie, czy śpiew. W ramach projektów tworzony też będzie m.in. zapach poznańskiego Teatru Polskiego, a loża teatralna dosłownie - "ożyje". Poznańska publiczność będzie też miała okazję przypomnieć sobie o "Czarownicy z Chwaliszewa", czyli pierwszej kobiecie straconej na ziemiach Polskich za używanie czarów w 1511 roku.

IX edycja Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi" pod hasłem "Wspólnota" potrwa do 29 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji