Artykuły

Wrocław. Drugi weekend wydarzeń w szklanym pawilonie na Nowym Targu

Tematem drugiego weekendu pełnego wydarzeń w szklanym pawilonie na placu Nowy Targ będą utopie i projektowanie idealnego miasta, w którym chcielibyśmy żyć.

Zacznie się od spotkania literackiego z pisarką i poetką Silke Scheuermann, która swoje wiersze osadza w przyszłości, opowiadając o przemijaniu i zmianach, jakim nieustannie ulega świat. Debiutowała w 2001 roku tomikiem wierszy "Der Tag an dem die Möwen zweistimmig sangen" ("Dzień, w którym mewy śpiewały dwoma głosami"), a sławę przyniosła jej debiutancka powieść "Die Stunde zwischen Hund und Wolf" ("Godzina między psem a wilkiem"). Rozmowę z autorką poprowadzi Monika Wolting. Znawczyni niemieckiej literatury zapyta podczas kolejnego spotkania Markusa Stromiedela, czy thrillery science fiction to samospełniająca się przepowiednia. Stromiedel jest dziennikarzem, scenarzystą m.in. popularnych w Niemczech seriali kryminalnych, a także pisarzem. Wydał kilka powieści, w tym z gatunku science fiction, w których snuje ciemne wizje dotyczące przyszłości.

W pawilonie zagości również teatr, wspólny spektakl pokażą studenci Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST we Wrocławiu. Wykorzystają szklane ściany w charakterze ekranów, ram i tła dla czterech utworów, odgrywanych wewnątrz i na zewnątrz pawilonu. Tekst przedstawienia powstał na podstawie fragmentów utworów "von der zukunft" Konstantina Küsperta, "Powrotu z gwiazd" Stanisława Lema, "Sebastiana" Utza Rachowskiego oraz "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. Reżyseruje Tomasz Man, a muzykę na żywo wykona zespół Karbido.

Koncert na dachu zagra grupa Institut Fatima, która wcześniej we wrocławskich szkołach poprowadzi warsztaty muzyczne z dziećmi, ucząc ich przy tym języka niemieckiego. Powstałe w ten sposób piosenki zostaną zmiksowane i zaprezentowane na Nowym Targu. Wystąpi także hiphopowiec z Berlina, Chefket, znany z wyrafinowanych tekstów, o

bserwacji społecznych, humoru i charakterystycznego wokalu. Jego rodzina pochodzi z Turcji, on urodził się już w Niemczech, które reprezentuje jako ambasador Goethe-Institutu. - Muzyka potrafi wiele zmienić. Nawet jeśli ma zmienić tylko mnie - mówi.

Pojawi się też kolejna okazja, by wziąć udział w performatywnej kolacji. Poprowadzi ją niemiecko-fińska grupa YKON, której członkowie nazywają siebie "utopijnymi myślicielami". Przy wykorzystaniu jedzenia i kartografii sprowokują dyskusję na temat przyszłości Wrocławia, Europy i świata. W spotkaniu wewnątrz pawilonu weźmie udział zaledwie osiem osób, pozostali widzowie będą mogli obserwować wydarzenie. - To od osób, które zasiądą przy wspólnym stole, zależy, jak to wydarzenie się rozwinie oraz jaki będzie jego efekt - mówi Ewelina Dobrzalski, koordynatorka programu.

Wewnątrz pawilonu rozegra się też wielogodzinny performance taneczny, którego wykonawcy w kostiumach zdobionych w różane ornamenty będą grać w japońskie gry, malować wyimaginowane pejzaże oraz wchodzić w interakcję z wideoprojekcjami. Instalacja będzie zmieniać się pod wpływem otoczenia, np. pory dnia i widowni. - Ciało jest zdolne komunikować swe polityczne, społeczne, estetyczne aspekty - uważa Ben J. Riepe, były gościnny tancerz legendarnej Piny Bausch, twórca perfromance'u.

"Utopia - W poszukiwaniu idealnego miasta", 12-15 maja, Pop Up Pavillon, pl. Nowy Targ, wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji