Artykuły

Wniebowstąpienie

Kiedy książka Tadeusza Konwickiego ukazała się w 1967 roku, została błyskawicznie wykupiona. Dziś "Wniebowstą­pienie" nazwalibyśmy utworem kultowym. Wówczas prasa miała zakaz publikacji pozytywnych o powieści recenzji. Maciej Englert przyznaje, że wśród kilku książek, z którymi od dawna chciał zmierzyć się na scenie, "Wniebowstąpie­nie" zajmuje szczególną pozycję. Ale dawniej zamiar tej in­scenizacji kilkakrotnie udaremniała peerelowska cenzura.

Uważny czytelnik dostrzeże w niej dużą porcję metafi­zyki. W "Pół wieku czyśćca" sam Konwicki stwierdził: "... Wszystko, co u mnie jawi się jako metafizyczne i tajemni­cze, łatwo znajduje racjonalne uzasadnienie. Urealnianie cudów to jest moja idee fixe! (...) W absolutnie trzeźwy sposób zakładam, że istnieją duchy, mary i diabeł, albo może ktoś inny, kto pełni jego funkcje. Wszystkie nielogicz­ności i nadnaturalności mojej prozy są możliwe do logicz­nego wytłumaczenia".

W spektaklu Macieja Englerta zobaczymy niemal cały zespół Teatru Współczesnego z Mają Komorowską, Moniką Kwiatkowską, Iwoną Wszołkówną, Piotrem Adamczykiem, Andrzejem Zielińskim i Krzysztofem Stelmaszykiem w ro­lach głównych. W epizodach pojawią się m.in. Krzysztof Kowalewski i Olgierd Łukaszewicz. Scenografię przygoto­wał Marcin Stajewski przy współpracy Anny Englert. Mu­zyka jest dziełem Zygmunta Koniecznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji