Artykuły

Katowice. Schulz wg Villqista w Śląskim

Premiera spektaklu "Sklepy cynamonowe" na podstawie słynnych opowiadań Brunona Schulza odbędzie się 13 maja na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach. Autorem adaptacji, scenografii i reżyserem jest Ingmar Villqist.

- To dla mnie niezwykle interesujące wydarzenie, sam jestem ciekaw, co z tego wyniknie, ponieważ Ingmar Villquist jako wybitny dramaturg, znakomity reżyser postanowił wziąć na warsztat tekst, który jest tekstem kanonicznym - powiedział dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk.

- Jestem ciekaw, co z tej wrażliwości Schulza i wrażliwości Villqista powstanie, bo zdawał też sobie sprawę Ingmar, że nie jest w stanie konkurować z wybitnym filmem "Sanatorium pod klepsydrą" i z faktu, że musi zrealizować przedstawienie kameralne. Z tego, co opowiada wynika, że powstanie rzecz, która może być bardzo interesująca - dodał.

Według Talarczyka, historia będzie dziać się głównie w głowie bohatera, którego gra Adam Baumann. Towarzyszyć mu będą Anna Kadulska, Barbara Lubos i Violetta Smolińska.

Muzykę do spektaklu skomponował jazzman i kontrabasista Olo Walicki. Walorem przedstawienia mają być m.in. różnorodne plany dźwiękowe. - Przedstawienie będzie dzięki temu szczególnie oddziaływać na zmysł słuchu, trochę jak słuchowisko - wyjaśniła kierowniczka literacka Teatru Śląskiego Aleksandra Czapla-Oslislo.

Bruno Schulz - pisarz, malarz, rysownik - urodził się w 1892 r. w Drohobyczu niedaleko Lwowa w rodzinie zasymilowanych Żydów. Jego ojciec był właścicielem sklepu bławatnego.

We wrześniu 1924 r. Bruno Schulz objął posadę nauczyciela rysunków w Państwowym Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Nauczycielem pozostał, z krótkimi przerwami, do 1941 r. Kiedy podczas wojny hitlerowcy zajęli Drohobycz, zatrudnili go przy katalogowaniu konfiskowanych książek. 19 listopada 1942 r. Schulz został zastrzelony na ulicy getta w Drohobyczu.

Ocalała literacka spuścizna Brunona Schulza to dwa cykle opowiadań: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą", które przyniosły mu uznanie, a także kilka opowieści oraz szkice krytyczne zamieszczane w czasopismach. Niektóre opowiadania Schulza oraz materiały do powieści "Mesjasz", którą przygotowywał, zaginęły.

--

Na zdjęciu: próba spektaklu

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji