Artykuły

Wrocław. Otwarcie szklanego pawilonu w ramach ESK 2016

- Inaugurujemy obecność pawilonu we Wrocławiu od wydarzeń, które postawią przed uczestnikami fundamentalne pytania o to, kim jesteśmy. Chcemy przyjrzeć się kwestii tożsamości, która wydaje się szczególnie istotna w mieście o wielokulturowej historii i tradycji wielu narodowości - mówi Ewelina Dobrzalski, koordynatorka programu Pop Up Pavillon.

Pawilon otworzą w piątek o godz. 18 prezydent Goethe-Institut Klaus-Dieter Lehmann, konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec Elisabeth Wolbers oraz prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Spotkanie, podczas którego będzie można zapoznać się z programem wydarzeń, poprowadzi Steffen Möller, niemiecki aktor, pisarz i kabareciarz, mieszkający na co dzień w Warszawie i Berlinie.

O uchodźcach

Chwilę później zacznie się pierwsze spotkanie oscylujące wokół tematu tożsamości. Magdalena Kicińska, reporterka "Dużego Formatu", porozmawia z Olgą Grjasnową, Filipem Springerem i dr. Heinerem Geißlerem. Padną pytania nie tylko o to, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy, ale pojawią się też próby wyjaśnienia, dlaczego te kwestie są dla nas tak ważne. Zaproszeni goście odniosą temat do osobistych doświadczeń i pracy zawodowej.

Olga Grjasnowa urodziła się w 1984 roku w Baku w żydowsko-rosyjskiej rodzinie, a od 12 lat mieszka w Niemczech. Zadebiutowała powieścią "Rosjanin to ten, kto kocha brzozy" o pokoleniu, które nie zna granic, ale nie ma też swojego domu. Z kolei Filip Springer, dobrze znany w Polsce reporter i fotograf, debiutował reportażem "Miedzianka. Historia znikania", w którym próbował znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to możliwe, że miasteczko z kilkuwiekową tradycją znikło z powierzchni ziemi. Natomiast Heiner Geißler był ministrem ds. rodziny w Niemczech, jest dziś orędownikiem udzielenia pomocy uchodźcom.

Temat uchodźców zostanie podjęty także podczas pierwszego wydarzenia z cyklu "performatywnych kolacji" (obowiązują zapisy). Przy wspólnym stole i posiłku spotkają się wrocławianie i obcokrajowcy, którzy uciekli ze swoich ojczyzn ogarniętych wojną: Syrii, Czeczenii i Afganistanu. - W debacie o uchodźcach głos zabierają dziś niemal wszyscy. My postanowiliśmy posłuchać tych, których sytuacja geopolityczna zmusiła do opuszczenia ojczyzny, choć wcale tego nie chcieli - tłumaczy Dobrzalski. - Celem spotkania jest wymiana refleksji i próba zrozumienia osób przeżywających podobną tragedię dziś, gdy w Europie możemy cieszyć się pokojem.

Na pl. Nowy Targ stanie szklany pawilon. Co się tam wydarzy? [PROGRAM]

NOWY TARG SZKLANY PAWILON

Wczoraj, dziś, jutro

Sebastian Majewski, laureat nagrody WARTO, dziś dyrektor artystyczny Teatru Starego w Krakowie, przyjedzie z projektem "Byliśmy Jesteśmy Będziemy".

- Chcemy poznać myślenie wrocławian o tożsamości, które jest podstawowym elementem istnienia w każdej społeczności, zwłaszcza lokalnej. Nawiązujemy do hasła, które było wykorzystywane dla podkreślenia piastowskiego charakteru Wrocławiu - mówi reżyser.

Projekt składa się z trzech części symbolizujących czas: wczoraj, dziś, jutro. W mediach społecznościowych pojawią się wpisy zaadresowane do byłych mieszkańców Wrocławia. Zostanie także zaprojektowana grafika zbierająca najważniejsze informacje o współczesnym mieście.

Majewski: - Przygotowaliśmy plakietki w formie A3 obrazujące wrocławian, na których będą oni musieli zostawić ślad graficzny bądź słowny, opisujący ich aktualną sytuację we Wrocławiu dla przyszłych pokoleń. Będzie znakiem tego, kim jesteśmy w 2016 roku.

Ostatnia część akcji wybiega w przyszłość. Artyści będą rozdawać mieszkańcom plany miasta pozbawione nazw ulic. - Poprosimy o futurologiczną wizję miasta w 2245 roku, kiedy przypada 300. rocznica włączenia Wrocławia i Ziem Zachodnich do granic Polski. Jak będzie wyglądać świat, gdy nas na nim już nie będzie? - zastanawia się Majewski.

Efekty akcji będzie można zobaczyć w pawilonie i na fanpage'u akcji "Byliśmy Jesteśmy Będziemy".

Lalki, taniec, muzyka

Na Nowym Targu pojawią się także wielkie, pięciometrowe marionety, misternie wykonane z nici i podświetlane. Każda z nich ma swoją osobowość, odgrywa emocje i komunikuje się z publicznością, zapraszając ją do włączenia się w spektakl. Działania grupy lalkarzy DUNDU to wariacje na temat teatru lalek. Występom marionet towarzyszy specjalnie skomponowana przez Stefana Charisiusa muzyka, inspirowana dźwiękami Afryki Zachodniej.

Będzie można zobaczyć także przedstawienie z pogranicza teatru tańca i animacji, zaprezentują je artystki z Włoch, Czech i USA, które spotkały się w Berlinie, gdzie mieszkają. "StratoFyzika" to kompilacja współczesnej choreografii, przestrzennych i noise'owych brzmień, świateł, laserów oraz nowoczesnych technologii.

Nie zabraknie też zabawy, na silent disco swoje siły połączą DJ-e z Austrii, Niemiec i Polski. Betonowa powierzchnia placu Nowy Targ zamieni się w wielki parkiet. Każdy, kto będzie miał ochotę potańczyć, otrzyma bezprzewodowe słuchawki z trzema kanałami do wyboru. Za konsoletami na dachu szklanego pawilonu staną Mimi Love z Berlina, [dunkelbunt] z Wiednia i Maciek Przestalski z wrocławskiego Radia RAM.

Podczas weekendu otwarcia szklany pawilon odwiedzi także Christian "Flake" Lorenz, klawiszowiec Rammsteina.

OTWARCIE GOETHE-INSTITUT POP UP PAVILLON - PROGRAM

Pierwszy Weekend / 22-26 kwietnia 2016 / TOZeSAMOS´C´[I] - czas, miejsce, kultura

PIĄTEK / 22.04.16

18 - Otwarcie Goethe-Institut Pop Up Pavillon / Prowadzenie: Steffen Möller [De, Pl]

18.15 / Dyskusja o "płynnej tozesamos´ci" z Olga? Grjasnowa?, Filipem Springerem i dr. Heinerem Geißlerem / PROWADZENIE: MAGDALENA KICIN´SKA [DE, PL]

20 - LUKSFERA / performans grupy DUNDU (Stuttgart) & StratoFyzika (Berlin)

21 - Silent disco / Dj [Dunkelbunt] (Wieden´), Dj Mimi Love (Berlin) Oraz Maciek Przestalski (Wrocław)

SOBOTA / 23.04.16

Instalacja Augmented Reality: A sense of place / Wprowadzenie 23 kwietnia, godz.11.00 / Ekspozycja 23 kwietnia-9 maja [EN, PL]

18 - Pawilon Literacki / Spotkanie z Christianem "Flakem" Lorenzem, muzykiem zespołu Rammstein / Prowadzenie: Tomasz Sikora [DE, PL]

20 - Stolik spotkań / Kolacja z uchodźcami [EN, PL]

NIEDZIELA / 24.04.16

12-20 - / Performans / Scena Witkacego.wro: Bylis´myJestes´myBe?dziemy [PL]

WTOREK / 26.04.16

Instalacja Fale Pamięci / Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18 / Ekspozycja 26 kwietnia-9 maja [DE, PL]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji