Artykuły

Wrocław. Weekend z ESK

Spotkania z Jo Nesbo, ale też z Szekspirem, Cervantesem i Brunonem Schulzem - w weekend Wrocław będzie żył literaturą. Jak obiecują organizatorzy rozpoczynających się w sobotę rocznych obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO, to dopiero początek atrakcji, jakie nas czekają.

Irek Grin, kurator Europejskiej Stolicy Kultury odpowiedzialny za literaturę, w tym - za Światową Stolicę Książki, ma marzenie: - Chciałbym za rok obudzić się w mieście dumnym z tego, że tu się czyta.

"Poczytaj mi Wrocław", "Czytać się chce" - to hasła, jakie towarzyszą nam już od kilku tygodni. Na przekór alarmującym wynikom badań czytelnictwa, we Wrocławiu wejściówki na sobotnie spotkanie z norweskim autorem kryminałów Jo Nesbo rozeszły się w niespełna pięć minut. Kiedy w trakcie Europejskiej Nocy Literatury Ewa Skibińska, Bartosz Porczyk czy Magdalena Cielecka będą czytać teksty Szekspira - organizatorzy spodziewają się dziesięciu tysięcy widzów.

A jest jeszcze moc innych atrakcji - spotkanie ze słynną ilustratorką Iwoną Chmielewską, działania w Pop Up Pavillonie na placu Nowy Targ, gdzie pojawią się m.in. Filip Springer i Flake, klawiszowiec zespołu Rammstein. Będzie przygotowany przez teatr Ad Spectatores "Spacer ulicą Krokodyli", na której pojawią się m.in. Maria Konopnicka i Bruno Schulz oraz reaktywacja - po latach przerwy - Sceny Witkacego ze spektaklem "Byliśmy. Jesteśmy. Będziemy" w reżyserii laureata WARTO Sebastiana Majewskiego.

No i wisienka na torcie - uroczyste otwarcie Muzeum Pana Tadeusza w Rynku, do którego już w sobotę wejdą pierwsi goście. Na wystawie nie zabraknie największego skarbu tej kolekcji - rękopisu Mickiewiczowskiej epopei.

Swój własny festiwal będzie świętował w Księgarni Hiszpańskiej Cervantes - 400. rocznica jego śmierci przypada tego samego dnia, co Szekspira, a dla krajów hiszpańskojęzycznych jest od lat okazją dla wielkiego święta książki.

Grin: - To tylko przygrywka do tego, co nas czeka w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, a co nazwałbym raczej istotnym procesem, niż festiwalem atrakcji.

Jeszcze w maju rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Poezji: z setką zaproszonych autorów, przyjadą m.in. Reiner Kunze, Harkaitz Cano, Krystyna Miłobędzka, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki. Zaplanowano też wyjątkową edycją gali nagrody Silesius. W trakcie festiwalu metamorfozę przejdzie brama Zaułka Solnego - jej kontrowersyjny kształt zostanie "zasłonięty" przez poezję.

Zaraz potem - Międzynarodowy Festiwal Kryminału, podczas którego Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru odbierze Tess Gerritsen, a jednym z gości będzie Charlotte Link. Pod koniec maja cytaty z polskich klasyków pojawią się na karoseriach samochodów, od Mickiewicza po Witkacego. Stojąc w korku będzie można przeczytać: "Jedźmy, nikt nie woła".

Wrocław z myślą o swojej własnej, ale też o kolejnych stolicach książki przygotuje stołeczny hymn - muzykę do wiersza Tadeusza Różewicza "Włosek poety", tłumaczonego na kilkadziesiąt języków, skomponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz.

- Większość rozmów, jakie prowadzę w ostatnim czasie, zaczyna się od alarmujących wyników badań Biblioteki Narodowej - analizuje Irek Grin. - Wynika z nich, że 63 procent Polaków nie przeczytało w ostatnim roku żadnej książki. Więc w powietrzu wisi pytanie: po co komu Stolica Książki w kraju, w którym większość obywateli nie czyta? Twardo odpowiadam - tym bardziej musimy to robić, zwłaszcza że dzięki ESK możemy sobie na to pozwolić. Musimy zmienić proporcje. Skupmy się na tych 37 procentach, które czytają. Zobaczmy się, pokażmy tę siłę. Wyniki badań nakładają na nas dodatkowe zobowiązanie. Nie wystarczą spotkania autorskie, konferencje z udziałem specjalistów, nie wystarczy mówić do już przekonanych. Dlatego proponujemy wrocławianom i gościom tak szeroki wachlarz propozycji - od Jo Nesbo po Szekspira. Bo jeśli wszyscy przestaniemy czytać, nasza cywilizacja zginie - kończy.

Co będzie się działo w ramach Światowej Stolicy Książki

Piątek, 22 kwietnia

Godz. 17, Barbara, ul. Świdnicka 8c - Wieczór koreański. Spotkanie z Iwoną Chmielewską i warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat

18.30 - wernisaż wystawy Iwony Chmielewskiej Maum

18, Pop Up Pavillon - uroczyste otwarcie, spotkanie z dr. Heinerem Geißlerem, Olgą Grjasnową i Filipem Springerem

22, Klubokawiarnia Lwowska pod Klepsydrą i Klub Proza, Przejście Garncarskie 2 - Noc ukraińskiej poezji i muzyki NON STOP

23 kwietnia

Godz. 13, Teatr Muzyczny Capitol - spotkanie z Jo Nesbo (obowiązują wejściówki), godz. 14.30 - podpisywanie książek (wstęp wolny)

15, Barbara - Trójka czyta dzieciom

18, Pop Up Pavillon - Flake czyli kto? Spotkanie z Christianem Lorenzem

19-24 - spotkanie autorskie z Adamem Mickiewiczem, wideomapping, pokazy co kwadrans na fontannie w Rynku

19-21 - Spacer Ulicą Krokodyli, performens Teatru Ad Spectatores

19-24 - Europejska Noc Literatury, czytania co 15 minut w 10 lokalizacjach: Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5, Teatr Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1, Kościół ewangelicki Św. Krzysztofa, pl. Św. Krzysztofa 1, Kościół Marii Magdaleny, ul. Szewska 10, Aula Leopoldina, pl. Uniwersytecki 1, Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka | dawny Teatr Kalambur, ul. Kuźnicza 29a, Klubokawiarnia Lwowska pod Klepsydrą | Klub Proza, ul. Przejście Garncarskie 2, Kamienica Rynek 25, Budynek Starej Giełdy, pl. Solny 16, Klubokawiarnia Mleczarnia, ul. Włodkowica 5

24, Mleczarnia - Book is a DJ - Szydłowska, Nogaś i muzyka do tańczenia z książkami

24 kwietnia 2016

godz. 18.00, Barbara, ul. Świdnicka 8c - Zaraza we Wrocławiu, spotkanie wokół książki Jerzego Ambroziewicza z udziałem Mariusza Szczygła i prof. Andrzeja Gładysza

18, Narodowe Forum Muzyki, pl. Wolności 1 - koncert "Śpiewający Szekspir"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji