Artykuły

Kraków. Hanna Smólska obchodzi 95 urodziny

Hanna Smólska, aktorka przez blisko 30 lat związana z krakowskim Starym Teatrem urodziła się 16 kwietnia 1921 roku w Mińsku Mazowieckim.

Debiutowała w 1946 roku na scenie Teatru Miejskiego w Częstochowie. Jej osobowość twórczą ukształtowała sceniczna współpraca z mistrzami polskiego teatru: Edmundem Wiercińskim, Dobiesławem Damięckim, Bronisławem Dąbrowskim. W 1949 roku dyrektor Bronisław Dąbrowski zaangażował aktorkę do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a w roku 1954 zaprosił ją, do tworzonego przez siebie zespołu Starego Teatru, Władysław Krzemiński. "Przyjście do Starego Teatru uważam za jedną z ważniejszych decyzji w moim życiu. Nie tylko ze względu na role jakie tutaj zagrałam, ale i ze względu na atmosferę, jaka w nim panowała" - wspomina Hanna Smólska. Wierna Staremu Teatrowi stworzyła tu kilkadziesiąt ról, mając swój niepodważalny wkład w największe osiągnięcia teatru (m.in. udział w legendarnych przedstawieniach Konrada Swinarskiego: Nieboska komedia, Dziady, Wyzwolenie, Jerzego Jarockiego: Szewcy, Proces czy Andrzeja Wajdy: Tragiczna historia Hamleta księcia Danii).

"Teatr był moim sposobem na życie. Zawód, który wybrałam, dawał mi kolosalną satysfakcję. Traktowałam to jako przygodę: spotkanie z fascynującymi ludźmi, z niecodziennymi zdarzeniami, ciągłe mierzenie się z niecodziennymi tematami podsuwanymi przez reżyserów. Te spotkania były dla mnie nieraz ważniejsze niż występowanie na scenie. Ciągle mnie czegoś uczyły, coś przede mną otwierały" - powie artystka w rozmowie z Anną Litak.

Wspaniała biografia artystyczna Hanny Smólskiej, bezkompromisowe oddanie sztuce, pokora i szacunek wobec widzów i kolegów stanowią wzór postawy artystycznej i etyki zawodowej. Tacy artyści jak Hanna Smólska w sposób immanentny przyczynili się do stworzenia słynnej "zespołowości" aktorów Starego Teatru - pisała Elżbieta Bińczycka.

Hanna Smólska jest także absolwentką historii sztuki UJ (1955). Związane z nią podróże po świecie to druga wielka pasja Artystki. Odbyła ich kilkadziesiąt, przywożąc bogate materiały, którymi ilustrowała cykle wykładów m.in. w Instytucie Geografii UJ. Od lat stale współpracuje ze Stowarzyszeniem Historyków Sztuki.

W 1967 roku została uhonorowana Złotą Odznaką Miasta Krakowa. 28 marca 2011 roku prezydent Jacek Majchrowski odznaczył aktorkę medalem Honoris Gratia przyznawanym za zasługi dla miasta.

Artystce życzymy długich lat życia w zdrowiu i szczęściu oraz dalszej niezłomności w realizowaniu życiowych planów, do czego zdążyła nas przyzwyczaić.

Na zdjęciu: Hanna Smólska w "Lecie z Nohant". 1955 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji