Artykuły

Poznań-Szamocin. Zbliża się VIII Festiwal Nowa Siła Kuratorska

VIII edycja Nowej Siły Kuratorskiej to kolejna odsłona jedynego w Polsce festiwalu debiutujących kuratorów sztuk performatywnych i tym samym studentów poznańskiej teatrologii. Festiwal potrwa od 29 kwietnia do 25 maja.

Autorami wykładów, warsztatów oraz pozostałych działań będą popularne postaci ze świata kultury i sztuki takie jak Piotr Gruszczyński, Luba Zarembińska czy prof. Dobrochna Ratajczak.

Podczas festiwalu odbędzie się 5 projektów: "Warlikowski Poznański", zajmujący się krytyczną analizą przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego powstałych w Teatrze Nowym Poznaniu; "Akcja-re-alizacja" poświęcona pedagogice teatralnej oraz problemie braku należytej animacji i edukacji kulturalnej w systemie nauczania; "Projekt: Droga" będący próbą skonfrontowania motywu drogi w literaturze i filmie; "CHARAKTERYzacje" przedstawiające tą dziedzinę jako osobną sztukę, będącą tylko jednym z elementów składowych dzieła teatralnego; "NSKlub", czyli blok interdyscyplinarnych wydarzeń, w którym zostaną zestawione dwie skrajne płaszczyzny: akademicko-merytoryczna z imprezową.

Festiwal jest tworzony pod opieką dr Agaty Siwiak, kuratorki i producentki projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, nominowanej do Paszportu Polityki 2013. Tegoroczne projekty będą realizowane między innymi we współpracy z Teatrem Polskim i Teatrem Nowym w Poznaniu, Stacją Szamocin i Studiem Teatralnym STA.

Organizatorami festiwalu jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Fundacja Na Rzecz Kultury i Społeczeństwa Obywatelskiego "Cukier Puder".

***

Projekty kuratorskie tegorocznej edycji Festiwalu:

"Warlikowski Poznański"

Projekt ma na celu przypomnieć wczesne, szerzej nieznane spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, które zrealizowane zostały w latach 90. w Teatrze Nowym w Poznaniu. Projekt pozwoli na ich zreinterpretowanie, a co za tym idzie wzbogacenie i dopełnienie stanu wiedzy o teatrze Warlikowskiego i teatrze współczesnym w ogóle. Projekt zakłada wydanie albumu, projekcje spektakli, wystawę poświęconą fotografii teatralnej oraz dyskusje.

--

9 maja, poniedziałek, godz. 17:30

Teatr Nowy w Poznaniu, ul. Dąbrowskiego 5, Scena Trzecia

wystawa teatraliów ze spektakli Krzysztofa Warlikowskiego zrealizowanych w Teatrze Nowym w Poznaniu ("Trucizna teatru", "Roberto Zucco" i "Zimowa opowieść")

projekcja spektaklu pt. "Zimowa opowieść" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego

premiera katalogu "Warlikowski Poznański" (teksty: prof. D. Ratajczakowa, prof. E. Guderian-Czaplińska, dr T. Kowalski; zdjęcia: S. Okołowicz; szkice: M. Szczęśniak)

panel dyskusyjny (goście: prof. D. Ratajczakowa, prof. E. Guderian-Czaplińska, dr T. Kowalski oraz - gość specjalny - dr P. Gruszczyński)

--

"Projekt: Droga"

To próba skonfrontowania motywu drogi w literaturze i filmie. Wszystkie wydarzenia odbędą na Stacji Szamocin. Jest to miejsce, którego twórcy od początku jego istnienia zajmują się tematem kresów zachodnich oraz przenikania się kultur. Zajmiemy się także motywem wędrówki jako konieczności. W ramach projektu odbędzie się czytanie performatywne fragmentów książki "Lalkarz Koenig i ja. Powrót na Dolny Śląsk" Armina Mullera, a także projekcje filmowe oraz wykłady i dyskusje.

--

Stacja Szamocin, ul. Dworcowa 17A, Szamocin

20 maja, piątek, godzina 17:00

wykład prof. Krzysztofa Kurka

czytanie performatywne fragmentów powieści "Lalkarz König i ja. Powrót na Dolny Śląsk" Armina Müllera w reżyserii Luby Zarembińskiej

21 maja, sobota, godzina 16:00

pokazy filmów drogi poprzedzone wprowadzeniem studentów filmoznawstwa ("Mała Miss", "Kret", "Pejzaż we mgle"), ognisko

***

"Akcja-re-alizacja"

Projekt ma zwrócić uwagę na potrzebę integracji młodzieży z różnych kręgów społecznych, co zmniejsza ryzyko wykluczenia społecznego. Celem projektu jest propagowanie idei pedagogiki teatralnej, która ma pozytywny wpływ na rozwój wrażliwości młodzieży i ich potencjału artystycznego. W ramach projektu przeprowadzone zostaną warsztaty dla młodzieży z normatywnych i nienormatywnych rodzin prowadzone przez pedagoga teatru, a także warsztaty dla studentów na temat edukacji kulturalnej oraz otwarty wykład.

25 maja, środa, godzina 17.00

sala teatralna w budynku Collegium Maius, ul. Fredry 10

wykład otwarty Justyny Wielgus na temat pedagogiki teatralnej "Po co nam teatr w życiu codziennym"

23 - 25 maja, poniedziałek- środa

warsztaty z młodzieżą z domu dziecka im. św. D.Savio w Poznaniu, prowadzone przez Justynę Wielgus

***

W projekcie CHARAKTERYzacje chcemy pokazać sztukę charakteryzacji jako samodzielną dziedzinę sztuki oraz zwrócić ich uwagę na proces pracy charakteryzatora. Zamierzamy wprowadzić uczestników w cykl wydarzeń - warsztatów z charakteryzacji oraz zaprosić na wernisaż ukazujący efekty pracy podczas warsztatu. Uczestnicy zostaną wtajemniczeni w powstawanie makijażu, nadającego nową tożsamość sceniczną i oryginalną estetykę dzieł.

9-11 maja, poniedziałek - środa

Teatr Polski w Poznaniu, ul. 27 Grudnia 8/10

trzydniowe warsztaty charakteryzacji prowadzone przez Magdalenę Chrzuszcz

Zapisy mailowe: festiwalnsk@gmail.com

12 maja, czwartek, godzina 19:00

Studio Aktorskie STA, ul. Roosevelta 9

wernisaż fotografii pt. "Charaktery"

***

"NSKlub"

Klub Festiwalu Nowa Siła Kuratorska będzie blokiem interdyscyplinarnych wydarzeń, w którym zostaną zestawione dwie skrajne płaszczyzny: akademicko-merytoryczna z imprezową. Punktem wyjścia dla naszej pracy jest stworzenie projektu, który nie rezygnując z ambicji artystycznych koncentrować się będzie wokół nieformalnych spotkań nastawiając uczestników na nowy sposób percepcji sztuki poprzez charakter spotkań. Wydarzenia "nocne" Klubu NSK będą swoistymi odpowiedziami/przedłużeniami pozostałych eventów - "dziennych" Festiwalu. Siedzibą klubu są OFF Garbary, mieszczące się na ulicy Małe Garbary 7A.

29 kwietnia, piątek,

godz. 21:00, Tostowina

wykład dr Weroniki Bryl-Roman, następnie czytanie performatywne "Patty Diphusa" Pedro Almodovara

--

13 maja, piątek,

godz. 21:00,Tostowina

wykład dr Tomasza Kowalskiego

godz.22:00, Twoja Stara

instalacja Krystiana Szymczaka, afterparty

--

19 maja, czwartek

godz. 21:00, Tostowina

wykład Piotra Turkowskiego

godz. 22:00, Twoja Stara

instalacja Krystiana Koźbiał, afterparty

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji