Artykuły

Zawodowy ring na tarnowskiej scenie

Teatr tarnowski wystąpił w końcu listopada z prapremie­rą polską sztuki Clifforda Odetsa "Złoty chłopak", traktującą o kulisach zawo­dowego boksu w USA. Jest to historia błyskotliwej karie­ry pięściarskiej młodego Wło­cha nazwiskiem Joe Bona­parte. Sztuka osadzona jest w realiach lat 30, łączy więc w sobie jakby echa rewii z tamtych lat, ale równocześnie swoim montażem, kolorami i rytmem przypomina współcze­sny film amerykański.

Rzecz dzieje się na wielu planach (ring wśród publi­czności, polem gry jest tak­że scena), przestawienie ma charakter dużego widowiska (bierze w nim udział ponad 30 wykonawców, wśród któ­rych można zobaczyć pięścia­rzy II-ligowego Metalu Tar­nów wraz z ich trenerem A. Wróblewskim; nawiasem mó­wiąc Metal pomógł bezintere­sownie teatrowi w wypoży­czeniu sprzętu, w treningach itd. itp.).

Sztukę reżyserował Ryszard Smożewski, pomysłową scenografię przygotowała Maria Adamska, zadania ruchowe konsultował Waldemar Wil­helm (ten od pojedynków w "Potopie"). Rolę tytułową kreuje z dużym powodzeniem Andrzej Bieniasz (7 miesięcy intensywnych treningów pię­ściarskich!).

Spektakl cieszy się dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród młodzieży. Warto do­dać, że jest to pierwsze od wielu lat przedstawienie o tematyce sportowej na sce­nach polskich.

Proponujemy wybrać się do Tarnowa. Nie pożałujecie!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji