Artykuły

Srebrna Maska tym razem dla Piotra Bały!

W tym roku to Piotr Bała, aktor, dostał nagrodę dla najbardziej wyróżniającego się twórcy teatralnego płockiej sceny. Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru doceniło jego role w Psim sercu i Opowieści o zwyczajnym szaleństwie.

PTPT od 1983 r. przyznaje Srebrne Maski twórcom związanym z płocką sceną, którzy w mijającym sezonie — w ocenie członków Towarzystwa — wyróżnili się w sposób szczególny. To w zasadzie najważniejsze trofeum, jakie teatralny aktor, scenarzysta, reżyser mogą zdobyć w Płocku, nic więc dziwnego, że na nominacje, a potem na ogłoszenie wyników, czeka się w wielkim napięciu.

Wszystko odbywa się niezwykle uroczyście, w trakcie premiery z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, zawsze są kwiaty, oklaski, podziękowania.

Nie inaczej było w tym roku. Teatr w niedzielę wieczorem zaprezentował swą najnowszą produkcję — Poskromienie złośnicy w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Było także wręczanie nagród.

W tym roku PTPT nominowało do Srebrnej Maski:

• Marka Mokrowieckiego, dyrektora Teatru Dramatycznego. Został doceniony za „wierną autorowi" reżyserię Wujaszka Wani Czechowa. Oraz za reżyserię Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petera Zelenki.

• Piotra Bałę — za wieloznaczną kreację aktorską w roli Szarika / Obywatela Poligrafa Poligrafowicza Szarikowa w Psim sercu Bułhakowa w reżyserii Krzysztofa Prusa oraz za rolę w Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie.

• Rafała Kowalskiego, zastępcę kierownika Muzeum Żydów Mazowieckich, za scenariusz do sztuki Czarne czereśnie, którą teatr wystawił w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich.

• Mariana Fiszera, scenografa od lat związanego z płockim teatrem, za utrzymaną w klimacie scenografię do Wujaszka Wani oraz ujmujące młodego widza kostiumy i scenografię bajki Kot w butach w reżyserii Cezarego Żołyńskiego.

• Hannę Chojnacką i Szymona Cempurę, aktorów płockiego teatru, którzy wspólnie wyreżyserowali Czarne czereśnie i zagrali w tej sztuce. PTPT określiło ich duet aktorski jako „inspirujący".

A wygrał... Bała! Okazało się, że jego przemiana z tchórzliwego psa Szarika w budzącego grozę Szarikowa w Psim sercu [na zdjęciu] spodobała się przyjaciołom teatru najbardziej.

Nagrodę im. Rajmunda Rembielińskiego otrzymał Henryk Błażejczyk, który w tym roku świętuje 55. rocznicę rozpoczęcia swej pracy na scenie. A małą Złotą Maskę, nagrodę zarezerwowaną dla pracowników administracyjnych i technicznych teatru — Joanna Kędzierska, niezastąpiona teatralna sekretarka.

Jarosław Wanecki, prezes PTPT, przy okazji wręczania nagród podkreślił dwie nominacje, które przypadły twórcom spektaklu Czarne czereśnie. Chwalił powstałą dzięki pasji jej twórców sztukę i przypominał, że jest ona ściśle związana z Płockiem i jego historią.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji