Artykuły

„I/granie" – na wesoło i poważnie

W niedzielę rozpoczynają się obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. Do 3 kwietnia w łódzkich teatrach można bezpłatnie obejrzeć 39 spektakli. Dotknij Teatru 2016 w Łodzi to 17 premier, performance, koncert i warsztaty. Na niektóre wydarzenia są jeszcze wejściówki.

Tematem tegorocznej edycji DT jest „I/granie — Człowiek w grze". Zachęcano do opowiedzenia o korzeniach teatru ludycznego oraz historii komedii i farsy, a także edukacyjnej funkcji teatru zabawy i bachtinowskiej teorii karnawalizacji. Z wybranych zgłoszeń powstały 84 wydarzenia. — W programie jest wiele spektakli zaangażowanych: politycznie, społecznie i egzystencjalnie. Śmiech prowadzi nas do refleksji — mówi Anna Ciszowska, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

Pierwszym spektaklem tegorocznej edycji Dotknij Teatru będzie Wszystko ma swój czas w reżyserii Adama Łoniewskiego. W parafii Świętego Łukasza Ewangelisty i Świętego Floriana Męczennika (ul. Strycharska 22) będzie można posłuchać m.in. pieśni wielkopostnych i pasyjnych w nowoczesnych aranżacjach.

Taniec inspirowany kawą

Oficjalną uroczystość obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru zaplanowano na wtorek. Jak co roku artyści złożą kwiaty pod pomnikiem Schillera. W Teatrze Szwalnia (ul. Struga 90) dwukrotnie zaprezentowana zostanie Łysa śpiewaczka Ionesco w reżyserii Ewy Mirowskiej (godz. 17 i 20). W Łódzkim Dom Kultury (ul. Traugutta 18, sala 6) Katarzyna Grambo zaprezentuje spektakl taneczny Ekstrakt z kawy. Oprócz reżyserki wystąpią Paweł Grala, Wojciech Łaba i Wiktoria Wieczorek. Przedstawienie zainspirowane zostało rytuałem picia kawy.

Dom Literatury (ul. Roosevelta 17, godz. 19) zaprasza na Życie jak kabaret — spektakl na podstawie wspomnień Henryka Szwaj cera, łódzkiego aktora, scenarzysty i kabareciarza, spisanych w książce Uśmiech zza kulis. W wyreżyserowanym przez Małgorzatę Warzechę i Andrzeja Strąka przedstawieniu wykorzystano dokumenty fotograficzne, filmowe i audialne. Wystąpią Lena Ledoff i Przemysław Dąbrowski.

Teatry offowe i instytucjonalne

Spektakl taneczny pokaże we wtorek również Teatr KIJO. W Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych (ul. Zachodnia 54/56) Emilia Biskupik, Adrian Bartczak i Michał Ratajski wystąpią w Dyptyku na trzy duety w reżyserii Michała Ratajskiego (godz. 20).
W Dotknij Teatru uczestniczą również teatry instytucjonalne. We wtorek Powszechny (ul. Legionów 21) zaprasza o godz. 19.15 na Onego [na zdjęciu] Marty Guśniowskiej w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa. W środę Teatr Lalek Arlekin (al. 1 Maja 2) zaprezentuje w ramach DT najnowsze przedstawienie, bazujące na śląskiej baśni — O diable i cyruliku (godz. 9 i 11).

W środę w Domu Literatury Teatr Narodowy im. Emmetta Browna w Łodzi przedstawi premierowo spektakl Agata szuka pracy. Po komedię Dany Łukasińskiej sięgnął Adam Mortas. W tytułowej roli, jako bezrobotna lalkarka, wystąpi Magdalena Prochasek. Teatr Zamiast (Wi-Ma, al. Piłsudskiego 135,1 piętro) przygotował polską prapremierę Zanikam Arnego Lygre w reżyserii Katarzyny Dąbkowskiej-Kułacz (godz. 19).

O odzieżowym niewolnictwie i uchodźcach

W Teatrze Nowym (ul. Zachodnia 93, Mała Sala) o godz. 19.15 rozpocznie się czytanie performatywne Historii t-shirta Jana Czaplińskiego. Wystąpią Jolanta Jackowska, Magdalena Kaszewska i Michał Kruk. Później, o godz. 20.15, w cyklu Mała Literacka, z Czaplińskim oraz Markiem Rabijem (autorem książki Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo) porozmawia Agnieszka Cytacka.

W czwartek warto zajrzeć do Art.Inkubatora (ul. Tymienieckiego 3, budynek C). O godz. 19 rozpocznie się Szczelina w reż. Tomasza Rodowicza, inspirowana Zanikam Arnego Lygre i poezją Rumiego.

Dotknij Teatru 2016 trwa do 3 kwietnia. W przyszłym tygodniu m.in. premiera Dogville w reż. Marcina Libera w Teatrze Nowym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji