Artykuły

Kolejka do teatru

Dziś Urząd Marszałkowski ogłosi, ilu kandydatów aspiruje do objęcia dyrekcji Teatru im. Słowackiego. Jutro zapozna się z nimi komisja konkursowa.

W piątek nieoficjalnie podaliśmy, iż są w tym gronie: Jacek Bunsch, Krzysztof Głuchowski, Iwona Kempa, Rafał Sabara i Tomasz Wysocki. Teraz, też nieoficjalnie, dodajemy kolejne nazwiska: Marek Gierszał, Piotr Jędrzejas, Paweł Miśkiewicz, Adam Sroka i Jacek Weksler.

Marek Gierszał ukończył PWST w Krakowie i wyjechał do Niemiec. Tam podjął pracę jako reżyser, a także skończył studia na Uniwersytecie w Hamburgu (reżyseria filmów). W Krakowie zrealizował w STU Koguta w rosole i Firma dziękuje, w Słowackim zaś Boga mordu (Grand Prix na XV Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie).

Piotr Jędrzejas (najmłodszy w tym gronie) to aktor (po PWSFTvT w Łodzi) i reżyser (po PWST w Krakowie). Zrealizował m.in. w Teatrze STU Monologi waginy, a w Ludowym — Bajzel.

Paweł Miśkiewicz (absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie) przez wiele lat był aktorem Starego Teatru, dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu, dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego w Warszawie. W Krakowie realizował spektakle na narodowej scenie (m.in. Niewina), jak i dyplomy w PWST. W roku ubiegłym w „Słowackim” (scena w MOS-ie) zaś Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?. Co ciekawe, właśnie w Teatrze im. J. Słowackiego debiutował Śniadaniem u Tiffany'ego. Laureat m.in. Nagrody im. K. Swinarskiego i Paszportu „Polityki”.

Adam Sroka, teatrolog po UJ i reżyser po krakowskiej PWST, zrealizował przedstawienia w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu, którego był dyrektorem naczelnym i artystycznym (tam wystawił nagradzane Dziady). Kierował też Teatrem Powszechnym w Radomiu. W „Słowackim” wystawił Ogień w głowie, a w Ludowym ostatnio Sen Menaszego i autorską Symfonię locatoris.

Jacek Weksler z kolei to filolog, reżyser i menedżer. Był zastępcą dyrektora wrocławskiego Teatru Współczesnego, 10 lat pełnił też funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Był dyrektorem Teatru Telewizji i dyrektorem Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Należy do grona inicjatorów powstania TVP Kultura, której został pierwszym dyrektorem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji