Artykuły

Kraj. Akcja "Dotknij Teatru" po raz siódmy

27 marca startuje VII edycja ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru", która towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku odbędzie się ona w blisko 60 polskich miastach i miasteczkach, co jest najlepszym wynikiem w historii. W ramach "Dotknij Teatru 2016", które potrwa do 3 kwietnia, widzowie z całej Polski wezmą udział w 400 wydarzeniach.

Głównym celem "Dotknij Teatru" jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. W tym roku do akcji przystąpiło wielu nowych partnerów i wiele nowych miast: wśród nich są zarówno miasta wojewódzkie (Warszawa, Wrocław, Bydgoszcz czy Lublin), jak i mniejsze ośrodki (np. Chrzanów, Józefów czy Łomża). W "Dotknij Teatru" 2016 zaangażowało się blisko 150 instytucji i twórców niezależnych z 15 województw (w tym roku DT nie dotrze tylko do województwa opolskiego). Oferta kulturalna przygotowana w ramach DT, na którą składa się około 400 wydarzeń, jest bardzo różnorodna: to zarówno spektakle, performance, koncerty, projekcje, czytania dramatów czy próby otwarte, jak i warsztaty, wystawy oraz wykłady. Wszystkie wydarzenia dostępne są w specjalnych cenach lub bezpłatnie - co jest jedną z podstawowych zasad "Dotknij Teatru".

Wśród uczestników akcji znalazły się w tym roku teatry publiczne (narodowe, marszałkowskie, miejskie), teatry prywatne, teatry offowe, domy kultury w strukturach, w których działają amatorskie grupy teatralne, grupy nieformalne, artyści niezależni, fundacje, stowarzyszenia i teatry szkolne.

Najwięcej wydarzeń, jak co roku, przygotowała Łódź i okolice (ponad 80). Szeroką ofertę będą miały też województwo małopolskie i śląskie - w każdym z nich odbędzie się około 50 imprez. Południe Polski dogania Mazowsze, gdzie będzie ich ponad 40.

Ideą działań teatralnych podejmowanych w ramach projektu jest wchodzenie w interakcję z widzem i umożliwienie mu wejścia za teatralne kulisy - co można rozumieć zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Sposób przygotowania akcji w poszczególnych regionach jest różnorodny - wynika z ich specyfiki oraz możliwości finansowych. Dla teatru udział oznacza zorganizowanie specjalnego wydarzenia - na przykład warsztatu, spotkania, wycieczki po teatrze - lub przekazanie nieodpłatnych zaproszeń (bądź biletów w promocyjnej cenie) na spektakle oraz inne wydarzenia repertuarowe.

Przed sześcioma laty akcję "Dotknij Teatru" po raz pierwszy zorganizowała łódzka Grupa Inicjatywna. Niemal równocześnie w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego "Chodź do teatru!" realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zachęcić inne regiony do włączenia się w "Dotknij Teatru".

W 2012 roku wspólnie świętowano w województwie łódzkim, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. Dwa lata później zorganizowano już kilkaset wydarzeń w 49 miastach całej Polski. Przed rokiem w "Dotknij Teatru" wzięły udział instytucje kultury i artyści z 53 polskich miast.

Więcej informacji o tegorocznej edycji oraz szczegółowy program znajduje się na stronie www.dotknij-teatru.pl - patrz link pod tekstem

***

Wybrane wydarzenia w ramach "Dotknij Teatru" 2016:

Łódź. 39 spektakli (w tym 17 premier), 100 godzin warsztatów oraz pokazy, spotkania, wieczory autorskie i performance - tak wyglądają obchody "Dotknij Teatru" w województwie łódzkim. Jednym z największych wydarzeń będzie premiera "Dogville" Marcina Libera na podstawie filmu Larsa von Triera. Premiery przygotowały także m.in. Teatr Powszechny ("Follow the White Rabbit", reż. Arkadiusz Wójcik), Teatr Lalek "Arlekin" ("O diable i cyruliku", reż. Waldemar Wolański), Teatr Szwalnia (aż dwie: "Jesteśmy /-"", reż. Marcin Brzozowski oraz "Łysa śpiewaczka", reż. Ewa Mirowska) czy Teatr Chorea ("Szczelina", reż. Tomasz Rodowicz). W Teatrze Szwalnia odbędzie się także premiera spektaklu "Wieczór Tischnerowski" przygotowana przez Koło naukowe studentów Wydziału Aktorskiego PWSFTViT oraz artystki niezależnej Anny Ciszowskiej ("...dla Jennifer", wystąpią Łukasz Chrzuszcz i Michał Ratajski). Teatr Nowy im. Kazimierza z Łodzi, jeden z koordynatorów "Dotknij Teatru", zaprosi także do performatywnej gry "Metoda ustawień narodowych" oraz na performance Jana Czaplińskiego "Historia t-shirta".

Dolny Śląsk i Śląsk. Widzowie Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wezmą udział w performatywnej wycieczce po teatrze, a na koniec zwiedzania wezmą udział w próbie spektaklu "Zapolska Superstar" (czyli jak przegrywać, żeby wygrać) w reż. Anety Groszyńskiej-Liweń. Teatr przygotował też pokazy "Męczenników" w reż. Anny Augustynowicz w bardzo promocyjnej cenie. Wiele wydarzeń - bo aż 6 - głównie warsztatów, ale też spektaklu "Noc bez księżyca" w reżyserii Maćko Prusaka zaplanował też Wrocławski Teatr Lalek. We Wrocławiu w akcję zaangażował się także Teatr Muzyczny Capitol, który zaprosi na warsztaty i spotkania z Agatą Dudą-Gracz, reżyserką "Po Burzy Szekspira". W województwie śląskim w akcji "Dotknij Teatru" wezmą udział m.in. Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Teatr Lalek Banialuka z Bielska Białej, Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie, Teatr Rozrywki w Chorzowie czy Teatr Zagłębia w Sosnowcu. W tym ostatnim przeprowadzone zostaną warsztaty na temat wystąpień publicznych, a także pokazany spektakl Remigiusza Brzyka "Koń, kobieta i kanarek". Teatr w Sosnowcu otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, podobnie jak Teatr Rozrywki w Chorzowie i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, który zorganizuje również spotkanie z Adamem Sajnukiem, reżyserem spektaklu "Efekt".

Mazowsze. Najwięcej wydarzeń w województwie mazowieckim przygotowała Warszawa - w akcji weźmie udział 20 scen. Teatr Ochoty przygotował dla widzów aż trzy wydarzenia: spektakl "Burza" Igora Gorzkowskiego oraz czytanie "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta w wykonaniu Teatru Opera Buffa oraz performatywne działanie w przestrzeni teatru "Zagraj w teatr". 1 kwietnia swoje przestrzenie otworzy dla widzów Teatr Narodowy. TR Warszawa pokaże w specjalnej cenie swoją głośną i docenianą premierę "Holzwege", łącząc to z warsztatem, a także szósty odcinek z serii czytań mikrodramatów opartych na powieści "Balladyny i romanse". W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego pokazany zostanie spektakl Teatru 21 "Klauni, czyli o rodzinie. Odc. 3" w reżyserii Justyny Sobczyk - reżyserki nagrodzonej w tym roku "Kamykiem" Puzyny. Instytut zaprasza też 3 kwietnia na Spacerownik Teatralny - dla dzieci i dorosłych. Wydarzenia dla najmłodszych widzów przygotował m.in. Teatr Baj, Teatr Polski im. Szyfmana, Teatr Rampa. Na terenie województwa mazowieckiego w akcję włączą się także Płock (Teatr im. Szaniawskiego), Józefów i Radom (Dom Kultury Resursa).

Małopolska. Jedno z ciekawszych wydarzeń przygotował Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - spektakl w wykonaniu członków zespołu technicznego Starego Teatru "Kwestia techniki" w reżyserii i wg scenariusza Michała Buszewicza. Teatr Łaźnia Nowa szykuje wydarzenie, w którym na wzór współczesnych gier miejskich uczestnicy będą mogli w niekonwencjonalny sposób poznać historię teatru. Przedstawienia dla dzieci pokaże m.in. Teatr Bagatela ("O krasnoludkach, gąskach i sierotce Marysi") oraz Teatr Groteska ("Kot w butach"). W akcję na terenie Małopolski włączy się także Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, który na 1 kwietnia przygotowuje prapremierę "Dziwnych sytuacji".

Warmia i Mazury oraz Podlasie. Udział w akcji na terenie tych województw zapowiedziały takie sceny jak Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie (spektakl Operetka) czy Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (dzień otwarty - wycieczki, spektakle, a nawet karaoke). Włączą się także teatry alternatywne, m.in. Adam Walny z warsztatami i spektaklem "Noe", zrealizowanym w autorskiej technice figur - instrumentów.

Kujawy i Pomorze. Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu przygotował grę miejską nawiązującą do spektaklu "Krzyżacy" w reżyserii Michała Kotańskiego, którego premiera odbędzie się 9 kwietnia. W Bydgoszczy swoje kulisy dla zwiedzających otworzy Teatr Polski, a Opera Nova pokaże operę "Rigoletto" Giuseppe Verdiego. Najwięcej wydarzeń w Trójmieście, m.in. warsztatów scenograficznych, aktorskich, pedagogicznych, performansów i spektaklu Z życia glist - zaplanował Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza. W akcję włączy się także Teatr Szekspirowski z przedstawieniami impresaryjnymi.

Wielkopolska. Teatr Polski obok przechadzek po teatrze zaprezentuje swoje głośne premiery: "Krakowiaków i Górali" w reż. Michała Kmiecika oraz spektakl dla dzieci w reż. Justyny Sobczyk pt. "Ojczyzna". Centrum Sztuki Dziecka pokaże spektakl "Stopklatka" na podstawie Maliny Prześlugi w reż. Łukasza Chrzuszcza.

Lublin. W województwie lubelskim swój udział zapowiedziało 15 uczestników, nie tylko z samego Lublina, ale też z okolicznych miasteczek i wsi. Teatr Stary, jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce, zaprosi chętnych do bezpłatnego zwiedzania budynku. Teatr Andersena, wykorzystując rekwizyty i scenografię teatralną ze spektaklu "Alicja w Krainie Czarów", zaprosi dzieci do wspólnej zabawy i rozmowy wokół fabuły spektaklu i książki w ramach warsztatów "Każdy może być Alicją".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji