Artykuły

Aktor drugiego planu

Teatralny Poznań pożegnał PIOTRA WYPARTA, który niemal cale życie artystyczne związany był z naszym miastem. Z widzami Teatru Polskiego aktor pożegnał się rolą Marko w "Płatonowie i innych" wg Antoniego Czechowa w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego (2003).

Debiutował w 1958 roku rolą Jana w "Ciotuni" Aleksandra Fredry. Współpracował z Teatrem im. Fredry w Gnieźnie i Teatrem im. Mickiewicza w Częstochowie. Urodził się 1 października 1931 roku, a zmarł 28 stycznia 2006 roku.

Poznańska publiczność znała go między innymi jako Rodryga w "Otellu" Williama Shakespeare'a w reżyserii Irmy Czaykowskiej, Salzera w "Namiestniku" Rolfa Hochnutha w reżyserii Marka Okopińskiego, Doktora Balanzoniego w "Bliźniakach z Wenecji" Carlo Goldoniego w reżyserii Bogdana Hussakowskiego, Mikołka w "Zbrodni i karze" Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Romana Kordzińskiego, Gremio w "Poskromieniu złośnicy" Williama Shakespeare'a. Z widzami Teatru Polskiego w Poznaniu aktor pożegnał się rolą Marko w "Płatonowie i innych" wg Antoniego Czechowa w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego (2003).

Zagrał m.in. w filmie "Gąszcz" (1974) oraz przedstawieniu teatru telewizji "Armia Poznań" Jerzego Korczaka (1979 roku).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x