Artykuły

Spółka Tadeusz Różewicz - Jan Kanty Pawluśkiewicz

Krakowski kompozytor pisze utwór do wiersza Włosek poety, który stanie się oficjalnym Hymnem Książki UNESCO. Prawykonanie odbędzie się 31 lipca we Wrocławiu.

Jan Kanty Pawluśkiewicz został poproszony przez władze Wrocławia o napisanie muzyki do Hymnu Książki, którego słowami będzie wiersz Tadeusza Różewicza Włosek poety. Utwór ma towarzyszyć Wrocławiowi jako Światowej Stolicy Książki UNESCO w okresie od 23 kwietnia 2016 (Światowy Dzień Książki) do 22 kwietnia 2017 r.

Prawykonanie hymnu zaplanowano na 31 lipca na Rynku we Wrocławiu, w czasie Ogólnopolskiego Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki, a zaśpiewać ma chór złożony z ok. 600 osób. Właściwa premiera odbędzie się 22 kwietnia 2017 r., kiedy Wrocław będzie przekazywał tytuł stolicy Gwinei — Konakry. Tego dnia zostanie też odśpiewany w wielu innych miastach na świecie, a później pozostanie oficjalnym Hymnem Książki UNESCO.

— „Piszę hymn parominutowy na chór mieszany a cappella i sopran. W Polsce wykona go Elżbieta Towarnicka, potem będzie to już sopranistka z danego kraju, śpiewająca w jego języku, pewnie pojawią się też inne aranżacje. Chór natomiast, jak wiem, ma zawsze śpiewać wiersz Różewicza w oryginale” — mówi kompozytor.

Co ciekawe, to nie pierwsze spotkanie twórcy z Różewiczem. Ostatni raz widzieli się podczas benefisu z okazji 80. urodzin poety i dramaturga. Przypomniano fragmenty sztuk Różewicza, wyreżyserowanych przez Kazimierza Kutza, do których muzykę pisał właśnie Pawluśkiewicz. Na koniec zabrzmiała pieśń krakowianina do fragmentów noty biograficznej Różewicza.

Jest w tej historii pewien zbieg okoliczności. Otóż kompozytor poznał twórcę pisząc muzykę do sztuki Na czworakach, wystawionej przez Kazimierza Kutza w Teatrze Narodowym. Wtedy też usłyszał od reżysera anegdotę, jak to Zbigniew Zamachowski — grając Bohatera Kartoteki — spóźnił się na próbę, gdyż całą noc kręcił reklamę telewizyjną. Różewicz, dowiedziawszy się o tym, wypytywał reżysera, ile to aktor dostaje za taką reklamę, na co Kutz, że to może być 150-200 tys. zł. Dramaturg się nie odezwał, ale po drugiej próbie generalnej powrócił do tematu. Upewniwszy się co do wysokości honorarium, zareagował: „Jeśli ja chciałbym taką kwotę zarobić, to musiałbym przez 30 lat wydawać co roku 30 tomików poezji. To ja to pier...lę. Jadę do Wrocławia”.

Przypomnijmy, że Jan Kanty Pawluśkiewicz stworzył również m.in. muzykę do Spaghetti i miecz według Różewicza w Starym Teatrze (także w reżyserii Kutza), w której to sztuce autor czyni odwołania do Boskiej komedii Dantego. Zainspirowało to kompozytora do stworzenia napisanego dla Stalowej Woli oratorium Weneckie opowieści o piekle i raju.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji