Artykuły

Bill Gates wyjdzie na scenę

Trwają próby do wspólnego przedsięwzięcia NOSPR i Teatru Śląskiego. W Historii żołnierza Igora Strawińskiego wystąpi m.in. Olgierd Łukaszewicz.

Historia żołnierza według libretta Charlesa Ferdinanda Ramuza to opowieść zainspirowana ludowymi baśniami o człowieku, który ulega pokusom diabła. Genialny rosyjski kompozytor połączył w tym dziele sprzed prawie stu lat teatr, taniec i muzykę. To pierwszy utwór mieszczący się w regułach muzyki klasycznej, w którym zawarto elementy jazzu.

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser spektaklu, wyjawia, że w swojej interpretacji zamierza Strawińskiego uwspółcześnić, dostosować do rzeczywistości komputerowej i pikselowej estetyki lat osiemdziesiątych. O szczegóły scenograficzne zadbać mają Ewa Satalecka, Natalia Łajszczak i Maciej Połczyński.

Interpretacji tekstu w tłumaczeniu Juliana Tuwima dokona Olgierd Łukaszewicz, który interpretował będzie wszystkie postaci pojawiające się w tekście, z wyjątkiem tancerki. Wykonawczynią partii baletowej będzie Anna Kasprzak-Chowaniec, absolwentka Wydziału Teatru Tańca PWST w Bytomiu. — Jej postać będzie alter ego współczesnych, postmodernistycznych celebrytek, takich jak Dorota Masłowska — zapowiada Talarczyk.

Za muzyczną sferę spektaklu odpowiedzialni będą kameraliści z NOSPR pod batutą Alexandra Humaly. Siedmioosobowy zespół będzie nie tylko grał na instrumentach, reżyser stawia przed nimi również wyzwania aktorskie.

— Skład, w którym gramy, rozumie się nadzwyczajnie, od pierwszej nutki zaczęliśmy nadawać na tych samych falach — mówi grający pierwsze skrzypce Piotr Tracholik. To nie jego pierwsze zetknięcie z Historią żołnierza, którą wykonał już w wersji klasycznej podczas festiwalu Muzyka na Szczytach w Zakopanem oraz nagrał na płycie. Tracholik podkreśla jednak wyjątkowość multimedialnego przedsięwzięcia NOSPR i Teatru Śląskiego.

Historia żołnierza ma być tradycyjną baśnią, przesiąkniętą autoironią i delikatnym humorem. Twórcy, podobnie jak niegdyś Strawiński, bawią się szeregiem konwencji teatralnych, muzycznych i ruchowych. Mają się tu pojawić sławne postaci ze świata informatyki, takie jak Bill Gates czy Steve Jobs.

Na razie zaplanowane są dwa wystawienia Historii żołnierza. Pierwsze odbędzie się 3 marca o godz. 19.30 w małej sali NOSPR. Drugie 9 maja na dużej scenie Teatru Śląskiego. Bilety na pierwszą odsłonę spektaklu w cenie 35 zł można nabyć już teraz w kasie NOSPR i systemie sprzedaży online.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji