Artykuły

Nauka i sztuka

Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego sezo­nu teatralnego stała się pol­ska prapremiera "Życia Ga­lileusza" Bertolta Brechta w teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Ta filozoficzna sztuka autora "Opery za 3 grosze" to utwór niełatwy, wymaga wielkiego wysiłku teatru. A jednak gra warta jest świeczki i teatry, które odważyły się dotąd na to ryzykowne przedsięwzięcie, nie żałowały swej decyzji. "Ży­ciu Galileusza", dziełu peł­nemu ideowej i moralnej pa­sji, mądremu i pouczające­mu, a zarazem pełnemu eks­presji i siły wyrazu - towa­rzyszy zwykle duże zainte­resowanie publiczności. Tak było w Nowym Jorku, gdzie wkrótce po wojnie odbyła się premiera "Życia Galileu­sza" z Charlesem Laughtonem w roli tytułowej; tak było w Berlinie, gdzie w te­atrze Brechta zagrał Galileu­sza Ernst Busch: tak jest też w Krakowie, gdzie wystąpił w tej roli Eugeniusz Fulde.

"Życie Galileusza" poma­ga budować naukowy świa­topogląd, walczy z obskuran­tyzmem i ciemnotą, uczy myśleć i zmusza do myśle­nia. Głosi też bardzo ważne tezy moralne: "Tylko tyle prawdy utoruje sobie drogę, ile my sami jej wywalczy­my. Zwycięstwo rozumu mo­że być tylko zwycięstwem rozumnych". I "kto nie zna prawdy, ten jest tylko głup­cem, ale kto ją zna i nazywa ją kłamstwem, ten jest zbrodniarzem!" Dla nas Po­laków szczególnie gorzko, ale i aktualnie brzmi odpo­wiedź, jakiej udziela Gali­leusz swemu uczniowi i wy­chowankowi, ubolewające­mu nad nieszczęśliwym kra­jem, który nie ma bohaterów. Wielki uczony i mę­drzec wypowiada wtedy ci­cho słowa, które mogłyby stać się mottem naszej hi­storii: "Nieszczęśliwy jest kraj, który potrzebuje boha­terów".

Przedstawienie krakowskie wiele zawdzięcza reżyserii Bronisława Dąbrowskiego i scenografii Kosińskiego. Spektakl jest zwarty, utrzymany w brechtowskim stylu. Teatr im. Słowackiego po­każe latem przedstawienie "Życia Galileusza" w ZSRR. Warto chyba skorzystać z okazji i zaprosić krakowski teatr do stolicy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji