Artykuły

Warszawa. Zgłoszenia na II Warszawski Konkurs Szekspirowski

LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Bemowskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w II Warszawskim Konkursie Szekspirowskim, który odbędzie się na scenie widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury w dniach 3-4 marca.

Mogłoby się wydawać, że jeśli istnieje jakikolwiek pisarz i poeta, który nie wymaga popularyzacji wśród młodzieży, to jest nim William Szekspir. Ale choć nazwisko Szekspira każdy uczeń rozpoznaje

bezbłędnie, znajomość jego twórczości jest często powierzchowna, wyrywkowa i pochodzi "z drugiej ręki", czyli z filmowych adaptacji.

"Być albo nie być", "w tym szaleństwie jest metoda", "reszta jest milczeniem" - to zdania tak już utarte w naszej kulturze, że nie zastanawiamy się nad ich znaczeniem i nad pierwotnym kontekstem, w jakim zostały wypowiedziane.

Tymczasem dzieła Szekspira to nie tylko skarbnica zapisów stanów psychicznych o niezwykłym stopniu uniwersalności, ale także podstawowy materiał, na którym każdy aktor doskonali swój warsztat.

Wydaje się zatem zaskakującym przeoczeniem, że w Warszawie brakuje konkursu teatralnego poświęconego Szekspirowi.

Warszawski Konkurs Szekspirowski ma być odpowiedzią na to zapotrzebowanie. Dodatkowym atutem Konkursu jest wprowadzenie kategorii anglojęzycznej, która ma zachęcić uczniów do zapoznawania się z tekstami literackimi w oryginale, do wzbogacania swojego słownictwa oraz do uczenia się języka angielskiego w sposób angażujący wyobraźnię i emocje.

Tegoroczna edycja konkursu zapowiada wiele udoskonaleń. Przede wszystkim, w tym roku, poza recytatorami, zapraszamy również szkolne zespoły teatralne, które będą mogły zaprezentować własne interpretacje fragmentów dzieł Szekspira budowane na kontakcie z partnerami. Zachęcamy również do odważnych poszukiwań teatralnych - eksperymentów z formą czy samodzielnych prób sił z dramaturgią, dla której Szekspir będzie inspiracją.

Dzięki wsparciu Bemowskiego Centrum Kultury, oprócz atrakcyjnych nagród dla laureatów, w tym roku zapewniamy uczniom oraz opiekunom zespołów szkolnych możliwość udziału w warsztatach eksperckich towarzyszących Konkursowi. Zapewniamy też uczestnikom występ na scenie widowiskowej i w pełni profesjonalne wsparcie techniczne.

***

II WARSZAWSKI KONKURS SZEKSPIROWSKI

Organizatorzy:

LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w Warszawie we współpracy z Bemowskim Centrum Kultury

Termin Konkursu: 03-04 Marca 2016

Cele Konkursu:

1. Popularyzacja twórczości Williama Szekspira.

2. Rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie.

3. Poszukiwanie w literaturze uniwersalnych wartości oraz doświadczeń.

4. Kształtowanie kultury żywego słowa oraz doskonalenie warsztatowych umiejętności aktorskich.

5. Pogłębianie wrażliwości na język angielski i kontakt z klasyką poezji angielskiej w oryginale, a co za tym idzie, doskonalenie ekspresji w obcym języku.

6. Rozwijanie kreatywności scenicznej młodzieżowych grup teatralnych oraz wspieranie autorskich interpretacji klasycznych tekstów, a także śmiałych prób dramaturgicznych i inscenizacyjnych.

7. Odkrywanie i rozwijanie uzdolnień artystycznych wśród uczniów. Promowanie młodych talentów.

8. Integracja uczniów warszawskich szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych.

***

Regulamin Konkursu - zasady ogólne:

1. Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

2. Uczestnicy mogą występować indywidualnie w dwóch kategoriach: recytacja w języku polskim i recytacja w języku angielskim lub w zespole w kategorii inscenizacja.

3. Uczestników oceniać będzie Jury powołane przez organizatora, w którego skład będą wchodzić fachowcy z dziedziny aktorstwa, reżyserii, pedagogiki teatru i nauki języka angielskiego.

4. Podstawą do sformułowania werdyktu jest wysłuchanie przez każdego członka Jury wszystkich uczestników Konkursu oraz obejrzenie wszystkich prezentowanych spektakli. Ostateczny werdykt jest ustalany w drodze wspólnej dyskusji Jury, a głos decydujący w

sytuacjach spornych posiada przewodniczący Jury.

5. Laureaci otrzymają statuetki, zwycięzcy każdej kategorii otrzymają nagrody rzeczowe, a osoby wyróżnione dyplomy. Przewidujemy również dodatkowe nagrody na zwycięskiego zespołu teatralnego.

6. Każda szkoła zgłaszająca uczestników do Konkursu (niezależnie od kategorii), może wytypować max. dwoje uczniów, którzy wezmą udział w eksperckich warsztatach. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: konkursszekspirowski@gmail.com lub faxem na numer (22) 664-40-49 LXXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ul. Anieli Krzywoń 3, 01-391 Warszawa

aktorskich towarzyszących Konkursowi. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na warsztatach, o przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń uczestników.

***

Konkurs recytatorski - regulamin szczegółowy:

1. Każdy uczestnik startujący w Konkursie recytatorskim prezentuje jeden wybrany sonet, wiersz lub fragment monologu dramatycznego Williama Szekspira. Zależnie od wybranej kategorii uczestnik recytuje utwór w oryginale lub w dowolnym tłumaczeniu na język polski.

2. Każdy uczestnik może wystartować w obu kategoriach językowych, pod warunkiem, że w każdej z nich zaprezentuje dwa różne teksty.

3. Czas recytacji nie powinien przekroczyć 7 minut.

***

Kryteria oceny w Konkursie recytatorskim:

1. Dobór repertuaru.

2. Interpretacja wybranych tekstów (przede wszystkim zrozumienie tekstu).

3. Warsztat recytatorski (m.in. kultura słowa i opanowanie tekstów).

4. Ogólny wyraz artystyczny.

5. W kategorii anglojęzycznej uwzględniana jest ponadto: poprawność językowa (m.in. poprawna wymowa w języku angielskim).

***

Konkurs inscenizacji - regulamin szczegółowy:

1. Zespoły prezentują stanowiący spójną całość spektakl w języku polskim oparty na lub wyraźnie odwołujący się do twórczości Williama Szekspira. Oprócz wiernych adaptacji scenicznych fragmentów dramatów, organizatorzy dopuszczają wszelkie autorskie scenariusze inspirowane twórczością Szekspira, w tym kolaże i reinterpretacje.

2. Czas prezentacji nie powinien przekroczyć 40 minut, a czas montażu i demontażu scenografii 15 minut.

3. Zespół aktorski nie powinien liczyć więcej niż 10 osób.

4. Dla opiekunów zgłoszonych zespołów (nauczycieli lub instruktorów) organizatorzy przewidzieli odrębne, weekendowe warsztaty eksperckie w celu doskonalenia warsztatu reżyserskiego i pomocy w pracy nad przygotowywanym spektaklem. Zgłoszenie zespołu do 13.11.2015 jest równoznaczne z wyrażeniem chęci udziału w warsztatach dla opiekunów, o ile w zgłoszeniu nie zaznaczono inaczej.

***

Kryteria oceny w Konkursie inscenizacji:

1. warsztat aktorski: dykcja, ruch sceniczny, interpretacja tekstu,

2. adaptacja tekstu,

3. budowanie sytuacji scenicznych,

4. szukanie nowych, niebanalnych form wyrazu artystycznego,

5. adekwatność i oryginalność zastosowanych środków teatralnych.

***

Warunki uczestnictwa w Konkursie:

1. Zgłoszenia do Konkursu mają charakter dwustopniowy. Podstawowym warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie do organizatora pisemnego, poprawnie i czytelnie wypełnionego zgłoszenia o chęci przystąpienia szkoły do Konkursu wraz z danymi kontaktowymi koordynatora oraz deklaracją chęci udziału max. dwojga uczniów szkoły w warsztatach

aktorskich towarzyszących festiwalowi (wzór w załączeniu oraz dostępny na stronie internetowej szkoły) do dnia 04.12.2015 r. (tel./fax:(22) 664-40-49, e-mail: konkursszekspirowski@gmail.com).

2. Ostateczne kwestionariusze szkół zgłoszonych w pierwszym etapie, ze szczegółowymi informacjami na temat uczestników i prezentowanych przez nich utworów/spektakli, należy przesłać najpóźniej do 31.01.2016, co będzie stanowiło ostateczne potwierdzenie udziału

szkoły w Konkursie. Wzór kwestionariusza zostanie bezpośrednio rozesłany koordynatorom ze szkół zgłoszonych w pierwszym etapie. Nie przesłanie do organizatorów szczegółowych zgłoszeń w ww. terminie jest równoznaczne z rezygnacją z udziału szkoły w Konkursie.

3. W przypadku bardzo dużej liczby zgłoszeń spektakli w pierwszym etapie, organizatorzy zastrzegają sobie prawo do preselekcji zespołów występujących podczas finału Konkursu na zasadach określonych odrębnie po uprzednim kontakcie z opiekunami zgłoszonych zespołów.

***

Termin i miejsce Konkursu:

1. Konkurs recytatorski odbędzie się w czwartek 3. marca 2016, a Konkurs inscenizacji - w piątek 4 marca 2015. Termin i miejsce warsztatów aktorskich dla uczniów zostanie ogłoszony w późniejszym terminie.

2. O szczegółowym przebiegu przesłuchań szkoły zostaną powiadomione po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń (organizator prześle informacje faxem oraz umieści harmonogram na stronie internetowej szkoły).

3. Konkurs odbywać się będzie przy udziale publiczności w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury w budynku SP 82, ul. Górczewska 201 w Warszawie.

4. O miejscu i godzinie uroczystości wręczenia nagród uczestnicy zostaną poinformowani faxem oraz pojawią się informacje na naszej stronie internetowej.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie. Wszelkie pytania i wątpliwości można kierować do Małgorzaty Szubartowskiej, koordynatora Konkursu, na: konkursszekspirowski@gmail.com lub malgoszubartowska@gmail.com albo telefonicznie poprzez sekretariat LXXVIII Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji