Artykuły

"Kroniki królewskie"

Ośrodek TV w Katowicach zaprezentuje nam w dniu 28.X.f w programie I, o godz. 20.20 - "Kroniki królewskie" Stanisła­wa Wyspiańskiego, w adaptacji Ludwika René, reżyserii Igna­cego Gogolewskiego, z muzyką Tadeusza Bairda. "Kroniki królewskie" - to jakby nowy dramat Stanisława Wyspiańskiego, stworzony zręcz­ną dłonią przez wybitnego re­żysera L.René; dramat ten po­wstał z wybranych fragmentów scen dramatycznych: "Zygmun­ta Augusta", poetyckich kronik dramatycznych "Król Kazimierz Jagiellończyk", "Jadwiga" oraz rapsodu "Kazimierz Wielki". Z "Kronik królewskich" - dramatu, w którym splatają się ze sobą historia, polityka, wła­dza i miłość - Ignacy Gogolew­ski (kreujący postać Zygmunta Augusta) stworzył widowisko mówiące przede wszystkim o sprawach bliskich widzowi dzisiejszemu: o wielkiej, pełnej poświęcenia miłości, o ludzkich rozterkach, cierpieniu, radości. Dramat ten jest mocno jednak osadzony w tle historycznym epoki, daje barwne elementy obyczajowości, zaciekawia cel­nym rysunkiem postaci. Z okazji wystawienia drama­tu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisał prof. J. Z. Ja­kubowski.

"Nie szukajmy w dziełach Wyspiańskiego dokładnej odpo­wiedzi, jak w książkach i kon­cepcjach mężów stanu i działa­czy polityczno-społecznych. Był to rzeczywiście "niewolnik wielkiej myśli jednej" - idei wyzwolenia narodu w niewoli. W tym była też jego "niemoc", bo zafascynowany tą naczelną ideą swego życia i twórczości, nie precyzował myśli, zamykał je często w formę dramatów i rapsodów, gdzie kłębią się róż­norakie i nieraz sprzeczne pomysły moralne, filozoficzne i społeczne. Ale w tym też była i, jego "siła". Pozostał w tradycji literatury narodowej - odwo­łując się jeszcze raz do jego ulubionego motywu - "płonącą pochodnią, rozświetlającą mroki niewoli". Był na przełomie wie­ków najgorętszym - obok Że­romskiego - orędownikiem myśli, że tylko niepodległe pań­stwo wyzwoli najpełniejsze możliwości życia narodu. On, k.tóry przeżywał różnorakie nie­pokoje metafizyczne głosił prze­de wszystkim ideę walki o nie­podległy byt państwa:

"Zwyciężę na tej ziemi,

z tej ziemi państwo wskrzeszą".

"Kroniki królewskie" ujrzy­my w osadzie: Zygmunt August - Ignacy Gogolewski, Barbara Radziwiłłówna - Ewa Decówna. Królowa Bona - Zofia Truszkowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji