Artykuły

Na szklanym ekranie

Dziś w programie I Teatr Telewizji przedstawi nam Stanisława Wyspiańskiego "KRONIKI KRÓLEWSKIE".

Jest to jakby nowy dramat Wys­piańskiego stworzony przez reżysera L. René z fragmentów scen dra­matycznych: "Zygmunta Augusta", poetyckich kronik dramatycznych "Król Kazimierz Jagiellończyk", "Jadwiga" oraz rapsodu "Kazi­mierz Wielki".

Z "Kronik Królewskich", dramatu, w którym splatają się ze sobą hi­storia, polityka, władza i miłość, Ignacy Gogolewski, grający jedno­cześnie rolę Zygmunta Augusta, stworzył widowisko mówiące o sprawach bliskich współczesnemu wi­dzowi, pełnej poświęcenia miłości, ludzkich rozterkach, cierpieniu i radości. Dramat jest osadzony mocno w tle historycznym epoki, daje barwne elementy obyczajowości, za­ciekawia celnym rysunkiem postaci.

Z okazji wystawienia tej sztuki w Teatrze Dramatycznym w War­szawie pisał Zygmunt Jakubowski:

"Nie szukajmy w dziełach Wys­piańskiego dokładnej odpowiedzi, jak w książkach i koncepcjach mę­żów stanu i działaczy polityczno-społecznych! Był to rzeczywiście "niewolnik wielkiej myśli jednej" - idei wyzwolenia narodu z niewoli. W tym była i jego "niemoc", bo zafascynowany tą naczelna ideą swego życia i twórczości, nie pre­cyzował myśli, zamykał je często w formę dramatów i rapsodów, gdzie kłębią się różnorakie i nieraz sprzeczne pomysły moralne, filozo­ficzne i społeczne. Ale w tym by­ła i jego "siła". Pozostał w trady­cji literatury narodowej - odwołaj­my się jeszcze raz do jego ulubio­nego motywu - płonąca pochod­nia, rozświetlającą mroki niewoli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji