Artykuły

Białystok. Wystawa o Marcelli Sembrich-Kochańskiej

Kilkadziesiąt fotografii z życia wybitnej śpiewaczki operowej Marcelli Sembrich-Kochańskiej (1858-1935) można oglądać na wystawie w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Artystka była jedną z pierwszych wielkich gwiazd Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

- Marcella Sembrich-Kochańska - obok Heleny Modrzejewskiej i Marii Skłodowskiej-Curie - była jedną z najbardziej znanych Polek przełomu wieków, a obecnie jest jedną z najbardziej zapomnianych - powiedział jeden z autorów wystawy Juliusz Multarzyński.

Mówił, że wystawa "Marcella Sembrich-Kochańska - Polka, artystka świata" była przygotowana właśnie po to, by przybliżyć jej postać szerszej publiczności. Zobaczyć na niej można nie tylko archiwalne zdjęcia artystki, ale również fotografie jej partnerów scenicznych, m.in. Adama Didura oraz Jana i Edwarda Reszke.

Na ekspozycji pokazano również zdjęcia teatrów, w których występowała, mapy Ameryki i Europy pokazujące miejsca z nią związane oraz dedykowane jej listy i życzenia m.in. od Heleny Modrzejewskiej, Ignacego J. Paderewskiego, Giacomo Pucciniego czy Giuseppe Verdiego.

Sembrich-Kochańska zadebiutowała w 1877 roku w Atenach jako sopran koloraturowy. Ale - jak dodał Multarzyński - dopiero występ w Dreźnie rozpoczął jej karierę. Od 1878 roku występowała we wszystkich liczących się ośrodkach operowych i muzycznych Europy, m.in. w Dreźnie, Berlinie, Sankt Petersburgu czy Londynie. Była partnerką słynnego wówczas włoskiego barytona Mattii Battistiniego, śpiewała dla koronowanych głów.

W 1883 roku odniosła wielki sukces podczas inauguracji sezonu w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Sembrich-Kochańska była solistką tej sceny przez kilka sezonów. Jak mówił Multarzyński, śpiewała tam 450 razy. Występowała m.in. z Enrico Caruso, Adamem Didurem, Emmą Eames i innymi największymi artystami swojej epoki.

Multarzyński powiedział, że Sembrich-Kochańska była nie tylko wielką artystką, ale też wielką patriotką, zawsze podkreślała swoją narodowość. W czasie I wojny światowej kierowała ona w Nowym Jorku pracami "The American - Polish Relief Committee" i działała aktywnie na rzecz pomocy ofiarom wojny w Polsce, współpracując z Henrykiem Sienkiewiczem i Ignacym J. Paderewskim.

Wystawę w operze można oglądać do 26 lutego. Powstała ona w 2008 roku z okazji 150. rocznicy śpiewaczki. Od tej pory pokazana została w ponad 20 miejscach. Dzięki wystawie - jak mówił - odnalazła się rodzina Sembrich-Kochańskiej; jej historią zainteresowała się też jedna z reżyserek, która chce nakręcić film dokumentalny o śpiewaczce.

Marcelina Sembrich-Kochańska urodziła się 15 lutego 1858 roku na Podolu, zmarła 11 stycznia 1935 roku w Nowym Jorku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji