Artykuły

Wrocław. Europejska Stolica Kultury od stycznia

Najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie ma tylko rosnąć - 15 stycznia Wrocław obejmie rolę Europejskiej Stolicy Kultury roku 2016. Już w czasie przygotowań ruszyła lawina zdarzeń ze wszystkich dyscyplin artystycznych - mniejszych, większych, związanych z kulturą wysoką i popularną oraz nastawionych na zmianę społeczną.

Na publiczność czekają nowe przestrzenie, od monumentalnego Narodowego Forum Muzyki po trzy muzea, które w tym roku planują otwarcia: Sztuki Współczesnej, Pana Tadeusza i Teatru, przez wyremontowane małe kluby i biblioteki, choć w tym roku kultura trafić ma także na wrocławskie zaniedbane podwórka oraz do parków i na skwery.

Przez cały rok ma się odbyć blisko pół tysiąca różnych przeglądów i festiwali, wystaw, koncertów, spektakli, spotkań, projektów jednodniowych i trwających po kilka miesięcy. Już podczas inaugurującego Europejską Stolicę Kultury weekendu czeka nas ponad sto wydarzeń: od wernisażu baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy w BWA Awangarda i najciekawszych projektów zebranych w ćwierćwiecze Nagrody Mięsa van der Rohe w Muzeum Architektury, przez trzydniowy festiwal poświęcony wybitnym Grekom - kompozytorowi Iannisowi Xenakisowi i aktorce Melinie Mercouri, po kontynuację bestsellerowego cyklu spektakli łączących pod hasłem "Muzeum Marzeń" malarstwo i teatr w Muzeum Narodowym.

O przeszłości i teraźniejszości miasta opowie plenerowa ceremonia "Przebudzenie" przygotowywana 17 stycznia przez Chrisa Baldwina, kuratora ESK. Z czterech dzielnic wyruszą do centrum cztery kilkunastometrowe wizualizacje Duchów Wrocławia - Powodzi, Innowacji, Odbudowy i Wielu Wyznań. Zwieńczeniem pochodów będzie koncert niespodzianka. A niezależnie od pogody tego wieczora w mieście na pewno będzie biało - organizatorzy zamówili podobno ponad tonę pierza.

W kolejnych miesiącach Wrocław odwiedzą gwiazdy: na jedynych koncertach w Polsce wystąpią wirtuoz fortepianu Lang Lang (NFM - 18 lutego) czy legendarny twórca muzyki filmowej Ennio Morricone (Hala Stulecia - 23 lutego). W Święto Wrocławia w Rynku zagra David Gilmour (25 czerwca), Iron Maiden wystąpi na Stadionie Miejskim (3 lipca), a King Crimson zapełni NFM (20 września). Będą spotkania z Mickiewiczem od "dziadowskiego" maratonu w Teatrze Polskim, czyli eksperymentu polegającego na wystawieniu "Dziadów" po raz pierwszy w całości (20 lutego), po otwarcie multimedialnego i interaktywnego Muzeum Pana Tadeusza (24 kwietnia, kamienica Pod Złotym Słońcem w Rynku). Wielkie nazwiska pojawią się też w zmienionym w Muzeum Sztuki Współczesnej Pawilonie Czterech Kopuł (inauguracja 25

czerwca, wernisaż kolekcji dr. Ericha Marxa w sierpniu), a także podczas wystawy grafik Marca Chagalla i współczesnych mu twórców awangardy w Pałacu Królewskim.

Będzie też premiera: "Zagubionej autostrady", do której libretto na motywach filmu Davida Lyncha napisała austriacka noblistka Elfriede Jelinek. Ta filmowa opera rozpocznie tegoroczną edycję festiwalu Nowe Horyzonty (21-31 lipca).

Październikową Olimpiadę Teatralną otworzy nowy spektakl Krystiana Lupy. W programie miesięcznego teatralnego święta kilkadziesiąt przedstawień, w nurcie głównym

dziesięć z całego świata, od Japonii ("Trojanki" Tadashiego Suzukiego), przez Rosję ("Wspomnienie przyszłości" Walerija Fokina), Włochy ("Zstąp, Mojżeszu" Romea Castellucciego) po Francję ("Pole bitwy" Petera Brooka). W grudniu we Wrocławiu zostaną wręczone Europejskie Nagrody Filmowe, czyli po czerwonym dywanie przejdą gwiazdy europejskiego (i nie tylko) kina.

W 2016 r. każdy moment jest dobry, by odwiedzić Wrocław, a najlepiej byłoby się tu przeprowadzić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji