Artykuły

Lublin. Maja Komorowska czyta Pasierba

18 grudnia DDK "Węglin" zaprasza na kolejną odsłonę Cyklu "Wieczne Czytanie". Bohaterem spotkania będzie Stanisław Pasierb i jego poezja. Wiersze poety przeczyta Maja Komorowska.

Stanisław Pasierb. Ksiądz poeta. W ojczyźnie Krasickiego i Baki to przecież nic wielkiego, to nasza chrześcijańska codzienność. Etos poezji, który także duchownych obejmuje w specyficznej odmianie poesis. Wszyscy wokół mówią wciąż o twórczości znakomitego księdza Twardowskiego. Ale nie aż tak znakomitego, bo Stanisław Pasierb jest wyjątkowy. Nie tylko dla czytelników, a może przede wszystkim dla wtajemniczonych. Poeta ksiądz szanowany przez uniwersyteckich profesorów. Osobisty przyjaciel literackich emigrantów, tych największych bo Gombrowicza i Miłosza. Więcej: mianowany na poetę przez tegoż Gombrowicza. I artysta niemal renesansowy bo nie tylko mistrz słowa, ale i miłośnik sztuk wszelkich.

Rafał Szczerbakiewicz

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz). Aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in. z Erwinem Axerem, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim i innymi. Grała w filmach polskich i zagranicznych. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie obecnie można ją zobaczyć w spektaklu "Mimo wszystko" Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. W Teatrze Dramatycznym gościnnie gra w "Szczęśliwych dniach" Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, a w Teatrze Rozmaitości w "Aniołach w Ameryce" Tony'ego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Otrzymała wiele nagród polskich i zagranicznych za wybitne kreacje aktorskie.

Cykl "Wieczne Czytanie" to propozycja dla tych, którzy poezję czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Na wieczne czytanie zapraszamy 18 grudnia o godz. 18.00 do DDK "Węglin".

Bilety - 5 zł. Bilety do kupienia na godzinę przed spotkaniem lub w godzinach otwarcia Kasy DDK "Węglin".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji