Artykuły

Zakopane. Artyści wobec Witkiewiczów na wystawie

Wystawę zatytułowaną "Istnienia poszczególne artyści zakopiańscy wobec Witkiewiczów" zainaugurowano w piątek w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem. To ostatnie wydarzenie związane z Rokiem Witkiewiczów w Małopolsce.

W zbiorowej wystawie bierze udział 20-tu zakopiańskich artystów, których prace opierają się o teorię sztuki lub bezpośrednio o twórczość Stanisława Witkiewicza oraz jego syna Stanisława Ignacego Witkacego - Witkacego.

Na wystawie można podziwiać anegdotyczne grafiki Jerzego Jędrysiaka. Na jednej z nich zatytułowanej "Czas na Metropolis?" widniej zatroskany Witkacy nad współczesnym Zakopanem, w którym można zobaczyć zgiełk na Krupówkach, zeszpeconą architekturę i tłumy turystów. "Witkacy przewidział to wszystko, czego jesteśmy świadkami na czele z popkulturą, najazdem tłumów turystów o różnym poziomie mentalnym i światopoglądowym" - podkreśliła dyrektorka zakopiańskiej Galerii Sztuki Anna Zadziorko.

Na wystawie znajdują się też portrety autorstwa Moniki Stanisławskiej - Pitoń, która bezpośrednio nawiązała do twórczości Witkacego. "Portrety artystki są znamienne bo Witkiewicz przywiązywał dużą wagę właśnie do portretu. Twierdził, że portret nie powinien być naturalny, a powinien oddawać charakter człowieka" - mówiła Zadziorko.

Na wystawie można obejrzeć także rzeźby Zygmunta Piekacza, który zginął w wypadku w czwartek wracając z zakopiańskiej Galerii Sztuki.

W prezentowanych dziełach artyści nawiązują również do pejzażu Witkiewiczów, mitu i etosu Tatr, który przewija się w działalności artystycznej obu Witkiewiczów.

Wystawę można oglądać do 3 stycznia.

W 2015 roku przypada 100 rocznica śmierci twórcy stylu zakopiańskiego, malarza i krytyka sztuki Stanisława Witkiewicza i 130 rocznica urodzin jego syna - Stanisława Ignacego Witkiewicza - Witkacego - wszechstronnego artysty, autora dramatów, twórcy teatru formistycznego.

Bieżący rok został ogłoszony Rokiem Witkiewiczów w Zakopanem i województwie małopolskim, a senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia Witkiewiczów.

Stanisław Witkiewicz (1851-1915) architekt, malarz, pisarz, teoretyk sztuki w 1890 r. zamieszkał z rodziną w Zakopanem. Był zafascynowany podhalańskim rzemiosłem i sztuką ludową. Stworzył styl zakopiański, który miał być pierwszym stylem narodowym, obejmującym nie tylko architekturę, ale rzemiosło i wszystkie dziedziny sztuki.

Według projektu Witkiewicza powstało m.in. słynne zakopiańskie wille: Koliba, Pepita, Pod Jedlami, Rialto, Oksza, Zofiówka czy kaplica na Jaszczurówce. Witkiewicz zmarł 5 września 1915 r. w Lovranie. Witkiewicz spoczął na cmentarzu zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy był malarzem, fotografikiem, pisarzem, dramaturgiem i filozofem. Urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie. Dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem, dorastał w otoczeniu artystycznej bohemy. Już jako dziecko Witkacy przejawiał nieprzeciętne zdolności artystyczne. Jako malarz zadebiutował w 1901 roku na wystawie w Zakopanem, gdzie zaprezentował dwa pejzaże.

Po zdaniu matury w 1903 roku, rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Stał się głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Około 1925 roku założył przy zakopiańskich Krupówkach pracownię portretową "Firma portretowa S i I Witkiewicz". 18 września 1939 r. na ówczesnym polskim Polesiu Witkacy popełnił samobójstwo.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji