Artykuły

TVP Kultura. Reportaż o Teatrze Narodowym

"250 lat i co dalej... Teatr narodowy - teatr publiczny" to tytuł reportażu, który zobaczymy na antenie TVP Kultura 12 grudnia o godz. 15.15.

19 listopada 2015 roku minęło 250 lat od pierwszego przedstawienia zawodowego zespołu teatralnego powołanego z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Właśnie od tamtej premiery, "Natrętów" Józefa Bielawskiego, datuje się historia polskiej sceny narodowej, a zarazem tradycja przedstawień publicznych. Przez lata historii, także podczas zaborów i wojen, teatr odgrywał szczególną rolę w podtrzymywaniu wartości patriotycznych, kształtowaniu polskiej pamięci, tradycji narodowej. Z najnowszej historii warto wspomnieć choćby "Dziady" Kazimierza Dejmka czy "Mord w katedrze" Jerzego Jarockiego.

A co oznacza teatr publiczny dziś? Jaką rolę powinien pełnić? Czy istnieje uniwersalny zestaw wartości o które powinien szczególnie dbać? Czy jest wciąż szansa by łączył społeczeństwo, by odgrywał ważną role w debacie publicznej? Reportaż jest próbą odpowiedzi na te pytania. Zaglądamy za kulisy warszawskiego Teatru Narodowego, od którego wszystko się zaczęło. Zapytamy jak świętuje swoje 250-lecie i jak dziś próbuje wypełniać misję sceny narodowej. W reportażu wypowiadają się czołowi aktorzy Teatru Narodowego oraz cenieni krytycy.

***

"250 lat i co dalej... Teatr narodowy - teatr publiczny" - REPORTAŻ

12 grudnia godz. 15.15

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji