Artykuły

Kraków. Kończą się obchody 100. rocznicy urodzin Kantora

Kończą się obchody 100. rocznicy urodzin twórcy i reformatora teatru Tadeusza Kantora. Tylko poza granicami Polski w wydarzeniach zorganizowanych w ramach Roku Kantora uczestniczyło ponad 200 tys. osób - poinformowali organizatorzy w poniedziałek w Krakowie.

Z kolei we wtorek, 8 grudnia, przypadnie 25. rocznica śmierci Kantora. Jak co roku na ten dzień zaplanowano widowisko "Żywe Pomniki" na ulicy Kanoniczej. Dodatkowo w tym dniu odbędzie się czytanie performatywne tekstów Kantora, publiczność zobaczy pokaz nagrania spektaklu "Kurka wodna" oraz spotka się z aktorami, którzy w 1967 r. wystąpili w tym przedstawieniu. Na projekcji będzie też prof. Richard Demarco, promotor twórczości Kantora w Szkocji. Polska premiera odnalezionego po latach filmowego zapisu spektaklu odbyła się w październiku w warszawskiej Zachęcie.

Głównymi organizatorami obchodów urodzin artysty były krakowska Cricoteka i Instytut Adama Mickiewicza z Warszawy.

W ramach obchodów tylko poza Polską zrealizowano co najmniej 50 projektów. Wzięło w nich udział ponad 200 tys. osób.

Jak zwróciła uwagę wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Olga Wysocka, wydarzenia w ramach roku Kantora cieszyły się popularnością zarówno wśród osób, które poznały Kantora, jak i wśród młodych, którzy nie mieli okazji zetknąć się bezpośrednio z jego twórczością. - Zafascynował ich jako artysta, jako postać, jako ktoś, kogo należy zbadać, nauczyć się o jego twórczości czegoś więcej - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej.

- Podsumowanie roku Kantora zbiega się z 25. rocznicą śmierci Kantora. Jednak - powtarzając za prof. Demarco, "Kantor żyje" - Kantor żyje. To jest prawda, bo te wszystkie wydarzenia (...) są dowodem na to, że Tadeusz Kantor faktycznie żyje - zaznaczyła Wysocka.

Podkreśliła również, że wydarzeń - seminariów, projekcji - organizowanych z okazji urodzin Kantora, jest więcej niż myślimy, ponieważ organizowali je także - w swoim gronie - miłośnicy i przyjaciele Kantora.

Wielkim światowym sukcesem w ramach obchodów okazała się wystawa "Maszyna Kantor" w Sao Paulo. W niecałe trzy miesiące obejrzało ją ponad 90 tys. osób, otrzymała także Trofeu APCA - nagrodę specjalną w dziedzinie teatru Stowarzyszenia Krytyków Sztuki Sao Paulo. Na wystawie było ponad 160 obiektów pokazujących interdyscyplinarność sztuki Kantora.

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń okazał się też projekt Richarda Demarco "Kurka wodna: Kantor, Demarco i Festiwal w Edynburgu". W półtora miesiąca projekcje "Kurki wodnej" i ekspozycję fotografii w Edynburgu obejrzało prawie 60 tys. osób, a "The Times" przyznał ekspozycji cztery gwiazdki. - To jest dla nas dowodem, że zdobyła nie tylko uznanie, respekt publiczności, ale i uznanie prasy zagranicznej - mówiła Wysocka i dodała, że przez cały rok Instytut Mickiewicza na stronie culture.pl zamieszczał różnego rodzaju informacje o Kantorze w języku polskim, angielskim, japońskim, chińskim i rosyjskim.

W samej Cricotece odbyło się kilkanaście projektów. Oficjalne obchody w Krakowie zainaugurowała w kwietniu wystawa twórczości Tadeusza Kantora i Marii Kantor-Stangret. - Była to wystawa niezwykle ważna, bo organizowana wspólnie z Fundacją Tadeusza Kantora i była ostatnią wystawą w Cricotece przygotowaną przez Józefa Chrobaka - powiedziała dyrektor Cricoteki Natalia Zarzecka.

Do marca w Cricotece czynna będzie jeszcze ekspozycja "Cholernie spadam", prezentująca prace z ostatniego okresu twórczości Kantora. - To największe przedsięwzięcie w Polsce jeśli chodzi o ilość prac artysty zgromadzonych z prywatnych kolekcji, także zagranicznych - mówiła dyrektor i zwróciła też uwagę na wystawę Google Cultural Institute, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród internautów.

Dyrektor departamentu Narodowych Instytucji Kultury w ministerstwie kultury Zenon Butkiewicz odczytał list od wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej z podziękowaniami za organizację obchodów. Butkiewicz podkreślił, że 100. rocznica urodzin Kantora zbiegła się z obchodami 250-lecia teatru publicznego w Polsce. - Wydaje mi się, że możemy mówić o tym, że ten rok trwałe ślady pozostawi - powiedział.

Rok 2015 UNESCO ogłosiło Rokiem Kantora.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji