Artykuły

Kraków. "Plac Bohaterów" Krystiana Lupy zostanie pokazany na Boskiej Komedii

Spektakl Krystiana Lupy "Plac Bohaterów", który w marcu miał premierę w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym i zyskał ogromny rozgłos, zostanie również pokazany w Krakowie. Publiczność zobaczy dramat 13 i 14 grudnia w studiu TVP w Łęgu.

"Plac Bohaterów" powstał na podstawie ostatniego dramatu austriackiego pisarza Thomasa Bernharda. Adaptację Lupa zrealizował w teatrze litewskim, przy udziale litewskich aktorów.

Jeszcze przed premierą spektakl został uznany za największe tegoroczne wydarzenie teatralne na Litwie.

Dyrektor artystyczny Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego Audronis Liuga mówił dziennikarzom w marcu, że litewski teatr potrzebował spotkania z Lupą, a to spotkanie było "oczyszczeniem, natchnieniem, czymś nowym".

Lupa od lat planował realizację sceniczną na Litwie. - To dla mnie wielkie przeżycie. Bardzo długo przymierzaliśmy się do tej współpracy - powiedział dziennikarzom w Krakowie Lupa.

Dramat Bernharda ocenił jako niezwykły, ciemny i drastyczny. - To dramat o ksenofobii, odradzaniu się nastrojów i motywów faszystowskich w społecznościach Europy, (dramat) który - jak wspólnie uznaliśmy, dotyczy zarówno Litwy, jak i naszego kraju - wyjaśnił reżyser.

Według niego utwór Bernharda w całości objawia się dopiero w ludzkich głosach - m.in. w grze aktorów na scenie - a tajemniczość tekstów dramatycznych Austriaka polega na tym, że kryją to, czego nie można powiedzieć.

- Bernhard, podobnie jak Beckett, jest poetą przemilczenia - pomimo tego, że jest bardzo rozgadany i gadatliwy, to w gruncie rzeczy ważniejsze są te rzeczy, o których nie można powiedzieć - mówił Lupa. - Bardzo się cieszę, że ten tekst odkrywaliśmy wspólnie z aktorami - podkreślił.

Jednego z aktorów, Valentinasa Masalskisa, występującego w spektaklu, określił "genialnym" i porównał do Michaiła Czechowa. - To naprawdę wspaniały człowiek. To ktoś, kto jest nie tylko aktorem, ale jak Michaił Czechow ma swoją własną wizję aktorstwa, całe życie penetruje siebie samego i swoją drogę - mówił reżyser.

Przyznał, że jest niezwykle ciekawy z jakim odbiorem spektakl spotka się w Krakowie, gdzie zostanie wystawiony w ramach festiwalu Boska Komedia.

Dyrektor tego festiwalu Bartosz Szydłowski zauważył, że "Plac Bohaterów" wzbudził kontrowersje na Litwie.

- Spektakl Lupy wzbudził kontrowersje, bo jego wydźwięk uderzał wprost w polityczne porządki na Litwie i wskazywał publiczność jako niemego świadka, odżegnującego się od odpowiedzialności za nieuchronne i groźne zmiany. Litewscy aktorzy wspaniale wpisali się w Lupowską konwencję teatralnej utopii, cierpliwie wciągając widza w katastroficzny trans bezwładu - ocenił dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia.

Dramat Bernharda "Plac Bohaterów" powstał w roku 1988. W sztuce powraca ważna dla twórczości Bernharda problematyka wojenna i sytuacja austriackich Żydów w powojennej Austrii, która nie rozliczyła się z faszyzmem. Dramat opowiada o współpracy Austriaków z Hitlerem i o antysemityzmie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji