Artykuły

Częstochowa. André Hübner-Ochodlo gościem gimnazjalistów

Znany reżyser i dyrektor sopockiego Teatru Atelier André Hübner-Ochodlo gościł w Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie w ramach cyklicznych "Spotkań w Piątce".

- Jeżeli chcecie osiągnąć sukces, musicie narzucić sobie dyscyplinę i włożyć w realizację swojego celu dużo pracy - radził uczniom.

André Hübner-Ochodlo jest reżyserem teatralnym, pieśniarzem, popularyzatorem kultury jidysz, założycielem i dyrektorem Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Artysta opowiedział częstochowskiej młodzieży o swoich niemieckich korzeniach. Przyznał, że choć jego matka była Polką żydowskiego pochodzenia, to w jego domu nie mówiono w języku polskim. Do Polski przyjechał w 1984 r., by rozpocząć naukę w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Do wyboru miał nasz kraj lub Rosję. Wybrał Polskę.

Można nazwać go światowym ambasadorem kultury jidysz. Śpiewa przedwojenne pieśni żydowskie, ale też komponuje utwory nawiązujące do dawnych tradycji. Jak sam twierdzi, pieśni jidysz same go znalazły. Jego utwory mają bardzo specyficzny charakter. Przepełnione są rozmaitymi uczuciami i niesamowitą energią.

André Hübner-Ochodlo jest dziś jedną z najbarwniejszych i najciekawszych postaci trójmiejskiej kultury. Poza śpiewaniem, reżyseruje sztuki, prowadzi teatr, a nawet sam wymyśla i wykonuje scenografie do swoich spektakli.

Młodzieży z częstochowskiego Gimnazjum nr 5 artysta opowiedział również o swojej bliskiej znajomości z Agnieszką Osiecką. Ta wybitna poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyserka właśnie dla sopockiego Teatru Atelier napisała swoje ostatnie sztuki. Ochodlo przyznał, że gdy mieszkał w Niemczech, nie słyszał o legendzie Agnieszki Osieckiej i nie znał dobrze jej twórczości. Ale od pierwszego spotkania poczuł w niej bratnią duszę. Jak wspomina, Osiecka powiedziała, że obydwoje są "kundlami", czyli płynie w nich mieszana krew. Artyści spotkali się w Teatrze Atelier w Sopocie i zaczęli współpracę. Byli parą w pracy i w życiu. Ich wspólną drogę zakończyła śmierć Agnieszki. Od tej pory teatr w Sopocie nosi jej imię, tak jak i alejka, która do niego prowadzi.

Jak wspomina André Hübner-Ochodlo, początki Teatru Atelier nie były łatwe: rozpoczął on swoją działalność 1 września 1989 r. w starych hangarach przy Grand Hotelu.

Poza tyloma zajęciami Hübner-Ochodlo jest również dyrektorem Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską. Artysta pracuje aktualnie nad nowymi pieśniami jidysz napisanymi do wybitnej poezji, a granymi przez współczesnych polskich kompozytorów. Efekty jego pracy będziemy mogli podziwiać już niebawem.

Hübner-Ochodlo od dziewięciu lat związany jest też z częstochowskim Teatrem im. Adama Mickiewicza. W poprzednim sezonie wyreżyserował tu "Hamleta".

"Spotkania w Piątce" organizowane są od wielu lat przez nauczycielkę języka polskiego Danutę Caban, obecnie dyrektorkę gimnazjum nr 5. Rozmowę z André Hübnerem-Ochodlo prowadziły uczennice klas trzecich Aleksandra Cupriak i Julia Ludzińska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji