Artykuły

Kraków. 14 spektakli w konkursie festiwalu Boska Komedia

14 spektakli znajdzie się w konkursie 8. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Przegląd potrwa w Krakowie od 4 do 13 grudnia.

Konkurs Inferno jest głównym punktem programu Boskiej Komedii. - Konkurs jest maszyną sprawczą, energią całego festiwalu - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny imprezy Bartosz Szydłowski (na zdjęciu).

Jak dodał, Inferno jest "spojrzeniem na teatr polski w perspektywie ostatniego sezonu w taki sposób, aby pokazać jego główne nurty, zjawiska, które mogą być poddane dyskusji i konfrontacji na festiwalu".

W tegorocznym konkursie wezmą udział przedstawienia zrealizowane przez artystów teatrów z: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Wśród tematów poruszanych w spektaklach są m.in. europejskie wartości, współczesny dobrobyt, pozycja kobiety w społeczeństwie patriarchalnym.

O laury powalczą m.in. tak popularne w ostatnim roku tytuły jak "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego - spektakl oparty na monumentalnym cyklu powieści "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta; czy "nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" autorstwa Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego, których zainspirował romantyczny dramat Zygmunta Krasińskiego.

Zwycięzców wyłoni międzynarodowa komisja. Główną nagrodę w wysokości 50 tys. zł ufundował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, natomiast sponsorem pozostałych, indywidualnych wyróżnień dla twórców w siedmiu kategoriach jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak zwrócił uwagę Szydłowski, festiwal promuje młodych artystów. Ich twóczość organizatorzy przybliżają w ramach sekcji (cyklu spotkań) Paradiso - w tym roku publiczność obejrzy dziewięć spektakli, powstałych w ośrodkach teatralnych w Bydgoszczy, Jeleniej Górze, Krakowie, Tarnowie, Wrocławiu.

Wśród tytułów zaprezentowanych podczas Paradiso będą m.in. "Wesele" w reż. Moniki Strzępki - przedstawienie jest jej tegorocznym dyplomem uzyskanym we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej; "Karskiego historię nieprawdziwą" Julii Mark z Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze; spektakl "Niech żyje wojna!!!" - opowieść o lekceważeniu przemocy, wyreżyserowaną przez Remigiusza Brzyka na podstawie tekstu Pawła Demirskiego.

- Bardzo liczę, że nasze ósme spotkanie w Krakowie odkryje przed widzami zupełnie nowe oblicze polskiego teatru. Wyłania się bowiem, zza głównych nurtów, głos najmłodszego pokolenia, nie tyle niepokorny i buntowniczy, co skupiony, skromny i zaskakująco dogłębny - zachęcał dyrektor artystyczny.

Imprezę organizuje Teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji