Artykuły

Poznań. Uczczą pamięć Romana Wilhelmiego

Miłośnicy twórczości Romana Wilhelmiego uczczą dziś pamięć zmarłego 24 lata temu aktora. Symboliczne spotkanie przed pomnikiem artysty będzie zwieńczeniem trwających od czerwca wydarzeń poświęconych Wilhelmiemu.

Dni Romana Wilhelmiego odbywają się w Poznaniu od 2008 roku. W tym roku wydarzenia przypominające i przybliżające mieszkańcom Wielkopolski dorobek poznańskiego artysty rozpoczęły się 6 czerwca. W ramach obchodów odbywały się m.in. seanse filmowe, konkurs dla młodzieży i wystawa prezentująca pamiątki po artyście zatytułowana "Dopóki w naszej pamięci.

We wtorek, w przypadającą na ten dzień 24. rocznicę śmierci aktora, miłośnicy jego talentu spotkają się przed pomnikiem upamiętniającym Wilhelmiego. Będą mieli okazję nie tylko go wspominać, ale i posłuchać anegdot z życia aktora, znanego z ról w kultowych polskich serialach jak "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego czy "Alternatywy 4" Stanisława Barei.

Jak powiedział Romuald Grząślewicz (na zdjęciu przy popiersiu aktora w Poznaniu), prezes Fundacji Sceny na Piętrze Tespis, która jest organizatorem Dni - "będzie to czas zadumy i wspomnień, ale i przygotowanie do przyszłorocznych rocznic, w tym 80. urodzin aktora".

Jak dodał Grząślewicz, cieszy go fakt, że pamięć o aktorze jest wciąż żywa i coraz więcej mieszkańców Poznania utożsamia aktora z Wielkopolską. - Dla środowiska teatralnego jest to wciąż postać niezastąpiona - zaznaczył.

- Jednym z elementów wtorkowego wieczoru będzie także skromna dawka poezji Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Jana Janusza Tycnera oraz spektakl "Jesienne nostalgie", podczas którego Grażyna Barszczewska otrzyma statuetkę Invictus dla najlepszej aktorki 35-lecia Sceny na Piętrze. Swoim głosem Romka Wilhelmiego wspomni też Andrzej Seweryn, który opowie o wspólnej pracy z nim i Grażyną Barszczewską w warszawskim teatrze Ateneum - mówił.

Roman Wilhelmi urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu. W mieście do dziś żyje rodzina aktora. Aktor był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Przez blisko 30 lat pracował w Teatrze Ateneum. Do 1986 roku wystąpił w ponad 50 spektaklach. Następnie przeniósł się do warszawskiego Teatru Nowego, z którym pozostał związany aż do śmierci.

Wśród najwybitniejszych kreacji filmowych i teatralnych Wilhelmiego wymieniane są m.in. rola McMurphy'ego w spektaklu "Lot nad kukułczym gniazdem" w reż. Zygmunta Huebnera, Dyzmy w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy" w reż. Jana Rybkowskiego, Stanisława Anioła w serialu "Alternatywy 4" w reż. Stanisława Barei oraz Fryderyka Haendla w spektaklu Teatru Telewizji "Kolacja na cztery ręce" Paula Barza w reż. Kazimierza Kutza. Zagrał też m.in. w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego, "Dziejach grzechu" Waleriana Borowczyka, "Arii dla atlety" Filipa Bajona i "Ćmie" Tomasza Zygadły.

Od ośmiu lat w Poznaniu odbywają się cyklicznie Dni Romana Wilhelmiego. W czasie ich pierwszej edycji na budynku teatru Scena na Piętrze odsłonięto tablicę pamiątkową "Roman Wilhelmi, wybitny aktor, obywatel miasta Poznania".

Roman Wilhelmi zmarł 3 listopada 1991 roku w Warszawie. Pochowany został na warszawskim Cmentarzu Wilanowskim.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji