Artykuły

Supraśl. Tomaszuk dyrektorem samorządowego Teatru Wierszalin

Zarząd województwa podlaskiego powołał we wtorek Piotra Tomaszuka [na zdjęciu] na dyrektora Teatru Wierszalin, który od 1 lutego będzie samorządową jednostką kultury - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka marszałka Bożena Bednarek.

Współtwórca Wierszalina Piotr Tomaszuk został powołany na 3 lata, do końca czerwca 2009 roku - głosi uchwała zarządu województwa.

Teatr, który ze stowarzyszenia stanie się jednostką samorządową, ma swoją siedzibę w Supraślu koło Białegostoku, działka i budynek są dzierżawione od gminy. Jak powiedziała Bednarek, są pomysły na to, by samorząd województwa to wykupił. Trwają rozmowy z burmistrzem Supraśla.

Piotr Tomaszuk powiedział PAP, że samorządowy Wierszalin jest w trakcie organizacji. Przez cały luty teatr będzie się rejestrował w różnych wymaganych miejscach jako placówka kultury, by formalnie zacząć działać. Trzeba też - jak zaznaczył - "doprowadzić do użytku" siedzibę w Supraślu, by dało się tam funkcjonować. Teatr szuka też miejsca na drugą scenę w Białymstoku.

Tomaszuk zapewnia, że Wierszalin dalej będzie chciał być kameralnym, małym teatrem, który nie chce stracić nic z klimatu, z którego zasłynął na świecie. Na stałe będzie w nim zatrudnionych kilku aktorów, inni mają być zatrudniani na potrzeby poszczególnych projektów artystycznych.

Pierwszą nową premierą Wierszalina ma być - na przełomie kwietnia i maja - "Bóg Niżyński". Przedtem, już w marcu, teatr chce pokazać "odświeżoną" "Ofiarę Wilgefortis". - Chcemy pokazać tę sztukę m.in. tym, co jej nie widzieli, a krytykowali - powiedział Tomaszuk nawiązując do radnych LPR sejmiku województwa podlaskiego, którzy zarzucali przedstawieniu, iż "obraża ich uczucia religijne".

- Chcemy pokazywać "żelazny " repertuar Wierszalina, sztuki które przez 15 lat złożyły się na jego kształt artystyczny i jego legendę - powiedział Tomaszuk i dodał, że teatr Wierszalin będzie dalej czerpał z bogactwa kultury pogranicza, wielokulturowości wschodu.

O tym, że Wierszalin zostanie przejęty przez samorząd, radni sejmiku województwa zdecydowali w grudniu. Sprzeciwiali się temu radni LPR. Inicjatorem przejęcia Wierszalina przez samorząd województwa był marszałek województwa Janusz Krzyżewski, który uważa, że teatr ten jest dobrą promocją dla regionu i "niesie ze sobą wciąż niewykorzystane wartości i możliwości artystyczne".

Radni przyznali w tegorocznym budżecie województwa 250 tys. dotacji na działalność artystyczną Wierszalina, drugie tyle ma pochodzić z ministerstwa kultury.

Teatr Wierszalin to jeden z najważniejszych offowych zespołów teatralnych wPolsce. Został założony w 1991 roku. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowej nagrody Fringe First, przyznawanej na światowym festiwalu teatralnym w Edynburgu, był też m.in. nagradzany przez ministra kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji