Artykuły

Warszawa. Multimedialne widowisko "Era Schaeffera" w Muzeum POLIN

29 października o godz. 20.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się multimedialne widowisko "Era Schaeffera" w reż. Macieja Sobocińskiego.

Muzyk Tomasz Stańko będzie gościem specjalnym multimedialnego widowiska "Era Schaeffera", które odbędzie się w czwartek w stołecznym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Impreza będzie inspirowana dorobkiem kompozytora i teoretyka muzyki Bogusława Schaeffera.

Widowisko odbędzie się w ramach organizowanej przez Fundację Przyjaciół Sztuk Aurea Porta 7. edycji Festiwalu Era Schaeffera, będącego rodzajem hołdu dla sztuki Bogusława Schaeffera. Celem Festiwalu jest promocja twórczości artysty i przybliżenie jego postaci zwłaszcza osobom młodym.

- Oddajemy w ręce artystów i naukowców dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera, zgadzając się na jego twórczą reinterpretację i włączenie w nowy kontekst. Wierzymy, że tylko tak traktowana sztuka zachowa swój żywy charakter i stanie się dynamiczną przestrzenią akcji i reakcji społeczno-kulturowej. Tak również sztukę rozumie i traktuje Schaeffer, który niejednokrotnie był przecież inicjatorem artystycznych eksperymentów i spotkań, na nowo definiujących muzykę, teatr czy taniec - mówi prezes Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta Marek Frąckowiak.

Co roku w ramach Ery Schaeffera występują aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza i Sean Palmer oraz tancerz Witold Jurewicz. Towarzyszy im grono zaproszonych artystów. W tym roku będą to m.in. muzycy - Urszula Dudziak, Loussakoumounou Dieudonne, Wojtek Kondrat, Łukasz Rostkowski L.U.C. i Jorgos Skolias; aktorzy - Lidia Bogaczówna, Agnieszka Grzybowska i Agnieszka Wielgosz oraz tancerze - Assai Samba, Marlena Bełdzikowska, Izabela Chlewińska i Aneta Jankowska.

Multimedialnemu widowisku "Era Schaeffera" wyreżyserowanemu przez Macieja Sobocińskiego towarzyszyć będą inne imprezy festiwalowe zaplanowane na listopad. Będą to muzyczne spotkania happeningowe, które poprowadzą pianista, kompozytor i założyciel Orkiestry Kameralnej Ad Hoc Ensemble Marcin Łopacki ze stołecznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz Zuzanna Głowacka z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Pod ich przewodnictwem odbędą się również warsztaty muzyki intuicyjnej inspirowane graficzną partyturą Schaeffera "Przerywnik polemiczny".

Bogusław Schaeffer jest uznawany za jedną z najważniejszych osobowości polskiej muzyki współczesnej. Jest on autorem 17 książek, ponad 500 kompozycji muzycznych i 40 dramatów, w tym "Scenariusza dla trzech aktorów".

Schaeffer urodził się w 1929 roku we Lwowie. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 roku obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Od 1963 roku wykłada kompozycję w krakowskiej Akademii Muzycznej. Pracował też m.in. w austriackim Salzburgu i angielskim Yorku. Stefan Kisielewski nazwał go "ojcem nowej muzyki w Polsce".

Jest autorem dramatów jak m.in. "Scenariusz dla nieistniejącego, acz możliwego aktora instrumentalnego", "Kaczo", "Tutam" czy "Zorza" oraz autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki m.in. "Wstępu do kompozycji", "Klasyków dodekafonii" i "Kompozytów XX wieku".

Artysta za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury (1971, 1972, 1980, 2001), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1972), Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1977) i Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji