Artykuły

Claude Aveline o swej twórczości

W Polsce bawi obecnie pisarz francuski, uczestnik Ruchu Oporu w czasie ostatniej wojny, kontaktujący się również z polskim Ruchem Oporu na terenie Francji - odznaczany po wojnie przez nasz rząd za swe zasłu­gi w swej dziedzinie Złotym Krzyżem - Claude Ayeline. Pobyt pisa­rza w naszym kraju związany jest z faktem, iż warszawski Teatr Dra­matyczny występuje wkrótce z polską prapremierą jego sztuki "Brouart i nieporządek".

Przedstawiciel "Kuriera" zwrócił się do pisarza z prośbą o wywiad.

- Cieszę się ogromnie z możności odwiedzenia Polski, kraju, w którym mam wielu przyjaciół, m.in. współtowarzyszy z ruchu antyfaszystowskie­go w okresie ostatniej wojny. Twór­czość moja w niewielkim tylko stop­niu - jak dotąd - znana jest polskiemu czytelnikowi. Przed wojną wyszła u was moja jedna powieść o cha­rakterze kryminalnym, po wojnie - dwie książeczki dla dzieci.

Teraz będziemy mieli okazję za­poznać się z Pańską twórczością dra­maturgiczną. Prosimy o parę słów na temat genezy i charakteru sztuki "Brouart i nieporządek"...

- Pierwszy jej szkic, zatytułowany "Psy i śmierć", powstał w formie słu­chowiska radiowego, zrealizowanego na­stępnie w radiu francuskim z wybit­nym, zmarłym już aktorem Ives Denianem w roli głównej. On to właśnie namówił mnie do podjęcia tematu w formie sztuki dramatycznej. Napisa­łem ją 3 lata temu - polska prezen­tacja będzie sceniczną prapremierą utworu. "Brouart i nieporządek" jest sztuką utrzymaną w klimacie czar­nego humoru. Rzecz dzieje się w wię­zieniu, bohaterem jej jest człowiek, który podejmuje walkę o triumf spra­wiedliwości. Nie jest to jednak sztuka z tzw. tezą - utwór utrzymany jest w tonacji makabreski.

Prosimy o parę słów na temat Pana twórczości powieściopisarskiej?

- Najbardziej reprezentatywnym dla niej utworem jest trylogia "Zycie Fili­pa Denisa". Sądzę, że polskiego czytelnika mogłaby zainteresować moja książka powojenna "Ciężar ognia", a także powieść o francuskim Ruchu Oporu - "Czas martwy". Pisuję rów­nież eseje, książki podróżnicze i kry­minalne - nie uznaję bowiem, jako pisarz, monotonii. Sądzę, że największy wpływ na moją twórczość wywarł mój mistrz 1 przyjaciel Anatol France.

Jakie ma Pan plany pobytu w Polsce?

- Będę miał 10 bm. odczyt w Pen-Clubie - planuje spotkania z polski­mi Kolegami, in. in. moim starym przyjacielem, Janem Parandowskim, od­wiedzę Kraków oraz Oświęcim, gdzie zginęło wielu moich przyjaciół. Pragnę też zwiedzić byłą kwaterę Hitlera w Kętrzynie.

A plany literackie?

- Skończyłem właśnie wybór nowel, który otrzymał tytuł zapożyczony z "Odysei" Homera - "Sam na tych wzgórzach". Tematem - ludzka samot­ność,lęk przed nią i próby ucieczki.

Warto poinformować, że Claude Aveline jest m.in. autorem słynnego wiersza "O ptaku, który nie istnieje". Wiersz ten został przetłumaczony na 108 języków, w tym również na 3-krotnie na język polski (przekładali go Wojciech Natanson, p. T. Parandowska oraz Antoni Marianowicz).

Przed dwoma laty dużym wydarze­niem stała się zorganizowana w Pa­ryżu wystawa wybitnych dzieł malar­skich, powstałych pod wpływem wspo­mnianego wiersza. Uczestniczyli w niej m.in. twórcy tej miary, co Chagall oraz Zatkin.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji