Artykuły

Wrocław. Teatr Pantomimy świętuje

W przyszłym roku minie 60 lat istnienia Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Zespół szykuje dwa jubileuszowe sezony. W najbliższym będą, performance w przestrzeni miejskiej, inicjatywy edukacyjne i specjalne publikacje, a przede wszystkim premierowe spektakle.

Jako pierwszy zostanie pokazany spektakl "Hydrokosmos" w reżyserii Konrada Dworakowskiego, który będzie oparty na baśni Hansa Christiana Andersena "Mała syrenka". - Chciałbym, aby ta historia budowała nas wewnętrznie. Przypominała o tym, co najważniejsze: że czasem warto zaryzykować wszystko - mówi Dworakowski. Premiera 27 listopada na Scenie na Świebodzkim.

Kolejne przedstawienie, "Batory_trans" przygotowuje Martyna Majewska, która wygrała organizowany przez teatr Konkurs na Debiut Reżyserski. Reżyserka sięgnęła po książkę Bożeny Aksamit "BATORY. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku". - To będzie spektakl o emigracji i tym, co może się wydarzyć kiedy zdecydujemy się na podróż przez Atlantyk - zdradza Majewska. Premiera w Sylwestra również na Świebodzkim.

W 2016 roku widzowie zobaczą dwa spektakle reżyserów, którzy zaczynali swoje kariery od pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy - Maćko Prusaka i Leszka Bzdyla.

Warsztaty dla wszystkich

Oprócz spektakli, w programie znajduje się oferta działań edukacyjnych. - Stawiamy na nie, żeby kształtować sobie przyszłą publiczność - wyjaśnia Agnieszka Charkot, sekretarz literacki WTP. Przez rok młodzież i seniorzy poznawali teorię i praktykę teatralną. Teraz obie grupy przygotowują spektakle w oparciu o mit o Dedalu i Ikarze, pod okiem Agnieszki Kulińskiej i Artura Borkowskiego. Ich bezpłatne pokazy zaplanowane są na grudzień. Następnie członkowie zespołów zaczną prace nad wspólnym przedstawieniem finałowym, które będzie można zobaczyć w maju 2016 roku.

Teatr Pantomimy swoje działania kieruje także do dzieci w wieku 3-6 lat. W każdą niedzielę mogą uczestniczyć w warsztatach ruchowo-plastycznych po "Filmowych Porankach" w Kinie Nowe Horyzonty.

Wziąć udział w zajęciach o tematyce teatralnej mogą także nauczyciele. Jest do nich skierowany bezpłatny cykl warsztatowy "Wiem, kim był Henryk Tomaszewski!", podczas którego poznają techniki teatrów formy, plastycznego i pantomimy. Zapisy trwają jeszcze do środy 14 października, zgłoszenia należy wysyłać na pio.soroka@gmail.com. Dwa dni później zakończy się nabór na warsztaty fotografii teatralnej. Od drugiej połowy października będzie je prowadzić Bartłomiej Sowa.

Nie tylko Wrocław

W jubileuszowym programie jest także inicjatywa "Miasta w ruchu". Aktorzy Teatru Pantomimy będą przez pięć dni pracować z amatorami we Wrocławiu i kilku innych miastach Polski. Za każdym razem efektem działań ma być performance w przestrzeni miejskiej, który ma nawiązywać do inspiracji Henryka Tomaszewskiego - literatury, malarstwa i architektury.

Kulminacją wydarzeń będzie festiwal "Pantomima porusza". Przez kilka dni na przełomie listopada i grudnia 2016 roku będzie można zobaczyć specjalne wystawy, wszystkie premierowe spektakle i wrocławski performance z "Miast w ruchu".

Historia i zabawa

W następnym roku ukażą się specjalne wydawnictwa Teatru Pantomimy. Pierwsze z nich to książka "Co to jest pantomima?", która będzie skierowana do dzieci. Dowiedzą się dzięki niej, kim jest aktor i jak wygląda scenografia. Mali czytelnicy będą mogli wyjmować, wkładać i przekładać elementy tej publikacji. Druga książka przyjmie formę albumu. Jednak zdjęcia mają w nim tylko stanowić ilustracje esejów i szkiców teoretyków teatru oraz krytyków teatralnych. Będą one dotyczyć szczególnie ostatnich lat twórczości Henryka Tomaszewskiego i współczesnych dziejów Teatru Pantomimy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji