Artykuły

Świat według Tyma

Stanisław Tym powraca do twórczości szopkarskiej. Nie będą to jednak szopki wykonywane z pa­pierków po czekoladkach i wystawiane na krakow­skim rynku, ale "Szopka" polityczna wystawiana w Teatrze Powszechnym, od dzisiaj aż do sylwestra.

Tradycje szopek satyrycz­nych, wykpiwających posta­cie polityków i twórców kultury, sięgają czasów przedwojen­nych. Sam marszałek Piłsudski co roku oglądał noworoczne szopki u siebie w Belwederze i nigdy nie czuł się obrażony, choć ówcześni twórcy przedsta­wień pokpiwali z jego postaci niemiłosiernie.

Współcześni politycy także na pewno nie poczują się uraże­ni, choć z innego powodu. Od dawna bowiem hołdują zasa­dzie, że źle czy dobrze, byle mó­wić i pisać o nich po nazwisku.

To, że twórcą szopki jest Sta­nisław Tym, zapewnia rozgłos i popularność. Autorem opracowania pla­stycznego jest Tomasz Broda, a kierownictwo muzyczne objął Jerzy Derfel. W postacie bohate­rów szopki wcielają się znani ak­torzy - Ewa Dałkowska, Agniesz­ka Dygant, Daria Trafankowska, Andrzej Piszczatowski, Tomasz Broda i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji