Artykuły

Kazachstan. Metoda Grotowskiego w międzynarodowym projekcie

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ałmaty włącza się w obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce, realizując teatralną akcję edukacyjną.

Przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP i Konsulatu Generalnego RP w Ałmaty, 21 września został uruchomiony innowacyjny projekt teatralny, który ma na celu zapoznanie młodych aktorów, krytyków, dramaturgów i reżyserów teatralnych z metodą aktorską Jerzego Grotowskiego. Partnerami projektu są Kazachska Narodowa Akademia Sztuk Pięknych im T.K. Zhurgenova, Teatr Wierszalin z Supraśla i Teatr BT

Projekt ma na celu nawiązanie nowych relacji międzynarodowych w obszarach kultury i przekazanie przez Akademię kompleksowej wiedzy młodym twórcom teatralnym.

Teatr Wierszalin wykorzystuje technikę aktorską Jerzego Grotowskiego od momentu swojego powstania, czyli od 25 lat. Doświadczeniem scenicznym z młodymi aktorami dzielą się dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk, aktor Rafał Gąsowski i asystent dyrektora Mateusz Kasprzak. Przez 2 tygodnie na scenie Akademii prowadzą oni warsztaty dla studentów wydziałów teatralnych.

W pierwszej połowie dnia odbywają się ćwiczenia zgodne z metodą aktorską Jerzego Grotowskiego, a po południu próby aktorów zaangażowanych w realizację spektaklu "Prometeusz w okowach" Ajschylosa. Premiera przedstawienia odbędzie się 2 października 2015 roku.

Dla Teatru BT projekt ten jest trzecim etapem akcji "Laboratorium Teatru", która rozpoczęła się na początku tego roku. W drugim etapie zrealizowano przedstawienie "Nasza klasa" wg dramatu Tadeusza Słobodzianka z udziałem absolwentów Akademii, które zyskało duże uznanie wśród środowiska teatralnego i publiczności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji