Artykuły

Kraków. Widowisko "Neomonachomachia" na Nocy Poezji

Plenerowe widowisko multimedialne "Neomonachomachia" będzie głównym punktem programu tegorocznej, piątej edycji Nocy Poezji w Krakowie, która odbędzie się 3 i 4 października. Widowisko wyreżyserował Jerzy Zoń według scenariusza Bronisława Maja.

Jak poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Jerzy Zoń widowisko powstało na podstawie tekstów Ignacego Krasickiego i Bronisława Maja. Przedstawią je na krakowskim rynku Głównym aktorzy Teatru KTO.

Autorzy przedstawienia zapowiadają, że w warstwie językowej parafrazuje ono poetykę "Monachomachii", ale także innych, najbardziej znanych, zakorzenionych w potocznej polszczyźnie, tekstów i fraz Ignacego Krasickiego, które pojawiają się in extenso lub w zaktualizowanych kryptocytatach.

Ważnym elementem spektaklu będzie muzyka: wiele kluczowych scen to sceny śpiewane. Muzyka buduje też emocjonalny klimat widowiska. Przygotowano je w związku z przypadającą w tym roku 240. rocznicą urodzin Krasickiego, wybitnego poety i prozaika, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli okresu polskiego oświecenia.

Tegoroczną Noc Poezji poprzedzi ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona twórczości Ewy Lipskiej.

Jej zwieńczeniem będzie spotkanie z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej (1891-1945) z okazji mijającej w tym roku 70. rocznicy śmierci poetki, urodzonej w Krakowie i związanej z tym miastem. Wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej odczytają krakowskie aktorki: Dominika Bednarczyk, Iwona Bielska i Dorota Segda.

W sali obrad krakowskiego magistratu odbędzie się spotkanie poświęcone poezji urodzonego 70 lat temu Rafała Wojaczka. Jego wiersze będą czytać wybitni polscy poeci. Wśród zapowiedzianych są m.in. Ryszard Krynicki, Jerzy Kronhold, Julian Kornhauser, Leszek Aleksander MoLisowski, Jan Polkowski, Adam Ziemianin. Spotkanie poprowadzi Bronisław Maj.

Fundacja Loch Camelot na Noc Poezji przygotowała spektakl według pomysłu i w reżyserii Ewy Korneckiej "Rzeczpospolita Żabska czyli już był w ogródku - dla szanownej publiczności opera w trzech aktach z wielce dramatycznym finałem według Pana Mickiewicza". Scenariusz widowiska został oparty na "Bajkach" Adama Mickiewicza. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji