Artykuły

Bydgoszcz. Polska New Theatre - dzień 2

Dzisiaj drugi dzień międzynarodowego showcase'u Polska New Theatre, który od wczoraj odbywa się w Bydgoszczy. O godz. 10:00 rozpocznie go otwarty dla publiczności, transmitowany w internecie wykład Weroniki Szczawińskiej i Bartka Frąckowiaka.

Podzielony na dwie części wykład 'New dramaturgies. Polish theatre in the space of public debate, in the sphere of idea and (geo)politics' ("Nowe dramaturgie. Polski teatr w przestrzeni debaty publicznej, w sferze idei i (geo)polityki") nakreśli mapę najciekawszych zjawisk w najnowszym polskim teatrze, które łączy nieszablonowe i nowatorskie podejście do dramaturgii.

Wykładowcy - zarazem praktycy polskiego teatru - nie rozumieją dramaturgii jedynie tekstocentrycznie, jako nowych sztuk pisanych dla teatru, ale szerzej, jako szczególną kompozycję, strukturę, partyturę (wizualną, medialną, ruchowo-taneczną, przestrzenno-architektoniczną, dokumentalną, muzyczno-dźwiękową). Szczawińska i Frąckowiak na wybranych przykładach pokażą polską dramaturgię jako tworzoną na przecięciu gatunków, mediów i dyscyplin i nie jako zjawisko wyłącznie estetyczne, lecz twórczo odpowiadające na to, co dzieje się w sferze publicznej: społecznej, politycznej i kulturowej. Druga część wykładu zaplanowana została między 12:30 a14:00.

Tego, a także jutrzejszego wystąpienia Agaty Adamieckiej-Sitek 'A feminist milestone which never was, or how far can you go within the system?' ("Zwrot feministyczny, którego nie było, albo na ile możesz sobie pozwolić w ramach systemu?"), będzie można wysłuchać w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, a także podczas internetowej transmisji na żywo na stronie www.250teatr.pl. Wczoraj wirtualnie uczestniczyć można było także w wykładzie Dariusza Kosińskiego 'Re-living and re-mixing the past. Polish contemporary theatre and the tradition' ("Przeżywanie i przetwarzanie przeszłości. Polski teatr współczesny wobec tradycji"). Swoje opinie, komentarze i pytania na temat wykładów cały czas można wyrażać na profilu Polska New Theater na Twitterze.

Zaproszeni do Bydgoszczy badacze i praktycy teatru z Azji (Indie, Chiny, Japonia), Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Kuba, Chile, Peru, Argentyna) oraz Bliskiego Wschodu (Iran) poza refleksją o polskiej dramaturgii, w sprawie której głos zabierze także Piotr Grzymisławski, poznają specyfikę pracy kuratora festiwalu w Polsce za sprawą wykładu Marty Keil i Grzegorza Reske. Maciej Nowak i Anna Galas-Kosil opowiedzą zaś o polskim teatrze jako miejscu przenikania się wielu dziedzin. Wieczorem przestawienia Jolanty Janiczak i Wikora Rubina "Detroit. Historia ręki" oraz "Diuna 1961" Komuny/ Warszawa w reżyserii Grzegorza Laszuka.

Organizatorami showcase'u Polska New Theatre są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Wydarzenie towarzyszy obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO w Polsce oraz Roku Teatru Polskiego na świecie.

Linki do transmisji wykładu na żywo i do profilu na Twitterze znajdują się poniżej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji